Air Moldova Uçak Bileti

Air Moldova

En uygun Air Moldova uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Air Moldova Air Moldova Hakkında

Air Moldova 1993 yılında Moldova’nın başkenti Kişinev’de kurulmuştur.  Moldova’nın en büyük havayolu şirketidir ve kurulduğundan bu yana yüzde 100 devlete aittir. Havayolları aslen Aeroflot merkezi içerisinde kurulmuştur. Kişinev Uluslararası Havalimanı’nı hub olarak kullanmaktadır. Kişinev’den Avrupa ülkelerine tarifeli ve charter seferler düzenlemektedir.

Air Moldova, kurulduğundan bu yana sürekli olarak kendisini geliştirmiş ve Eylül 2003, Şubat 2004 ve Mart 2009 olmak üzere bünyesine 3 Airbus A320 uçağı eklemiştir.
2010 yılında Air Moldova, direk üreticisinden Embraer E190Jet uçağını almıştır. Uçak 10 Mayıs günü Kişinev Uluslararası Havalimanına gelmiş ve ülkenin tarihinde önemli bir yere sahip olan Ștefan cel Mare ismi uçağa verilmiştir. Air Moldova 2004 yılında IATA üyesi olmuş ve 2008 Aralık ayından bu yana IATA Operasyon Güvenliği Denetimi’ne bağlanmıştır.

Air Moldova, Air Moldova Club ile yolcuların bonus mil kazanmalarını ve sık uçuşlarda özellikle ucuz teklifler almalarını sağlayan sık uçan yolcu programı sunmaktadır. Buna ek olarak, zamanında online rezervasyon yapan müşteriler ucuz erken rezervasyon indirimlerinden yararlanma olanağına sahiptir. Satın alırken, yolcu Business ve Economy Class olmak üzere iki uçuş sınıfı arasında seçim yapabilir. Online rezervasyona ek olarak, Air Moldova on Avrupa ülkesinde ve Kanada’da uçak bileti satın almak için seyahat acentelerini kullanmaktadır.

Air Moldova Merkez Havalimanları

Kişinev Uluslararası Havalimanı

Air Moldova Uçuş Sınıfları

Air Moldova yolcularına 2 farklı uçuş sınıfı sunmaktadır.

Ekonomi Sınıfı

Uçuş uzunluğuna göre uçak içerisinde aperatif ve küçük menülü yemekler ile beraber şarap ve alkolsüz içecek seçenekleri sunulmaktadır.

Business Class

Geniş ve rahat koltuklar, günlük gazeteler ve dergiler, yemekler ile beraber açık bar imkanı sunulmaktadır.


Moldova ülkesinde iç hat uçuşu bulunmamaktadır. Avrupa’da uçtuğu ülkeler; Kıbrıs, Türkiye, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda , İtalya, Karadağ, Portekiz, Romanya, Rusya , İspanya, Ukrayna ve İngiltere’dir.

Ayrıca Bulgaristan, Mısır, Yunanistan, Türkiye ve İngiltere’ye yaz sezonunda charter uçuş gerçekleştirmektedir.

Air Moldova bugün itibarı ile 33 noktaya uçuş gerçekleştiriyor. Bunlar Atina, Barselona, Bologna, Brüksel, Bükreş, Dubai, Dublin, Cenevre, Floransa, Frankfurt, İstanbul, Larnaka, Lizbon, Londra, Krasnodar, Kiev, Madrid, Milano, Moskova, Paris, Roma, Venedik, Verona, Viyana, Tel- Aviv, St. Petersburg, Yekaterinburg, Turin şehirleridir. Ayrıca Antalya, Dalaman, Tivat, Kandiye ve Şarm El-Şeyh şehirlerine yaz aylarında uçuşlar yapılmaktadır.

Uçuş ağını daha da genişletmek isteyen Air Moldova havayolu 2018 yılında Türk Havayolları ile codeshare antlaşması imzalamıştır. Buna ilaveten 2018 yılında Kiev destinasyonunu uçuş ağına eklemiştir.

Havayolu’nun aşağıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

flydubai S7 Airlines Ukraine International Airlines
LOT Polish Airlines  Turkish Airlines Utair

Önemli mihenk taşları

Air Moldova, 2006 yılında internet üzerinden bilet satış sistemini devreye sokarak E-Bilet dönemini başlatmıştır.
2008 yılında “Air&Rail” programını başlatarak Kişine-Frankfurt hattında uçak ve tren bileti kombinasyonunu başlatmıştır. Kombinasyon sonrasında Moskova ve Londra şehirleri için de geçerli olmuştur.
2004 Aralık ayında Air Moldova’nın sık uçuş kartı “Air Moldova Club” hizmete girmiştir.

Air Moldova Check-in

Online Check-in

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır. Uçağın kalkışından 24 saat öncesinde başlayıp 2 saat kala son bulmaktadır. Domedova havalimanından yapılan uçuşlarda web check-in 10 saat öncesinden başlayıp 4 saat kala son bulmaktadır. Online check-in yapan yolcuların biniş kartının çıktısını yanında bulundurmaları önemlidir. Ayrıca bagaj teslim edecekseniz uzun süre alabileceğinide göz önünde bulundurup havalimanına erken geliniz.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Air Moldova yolcularının uçuştan önce gerekli tüm prosedürleri tamamlamaları için kalkıştan 3 saat önce havaalanında olmaları gerekmektedir. Uçağın kalkışından 60 dakika önce check-in kapanır. (Frankfurt ve Brüksel havalimanında 40 dakika).  Zamanında check-in yapmayan yolcuların rezervasyonları iptal edilir ve havayolu kendi takdirine göre biletinizi tekrar başka bir yolcuya satabilir.

**Havalimanında check-in kontuarı kapandıktan sonra 60 Euro karşılığında geç yolcu kabülü opsiyonu vardır.

Air Moldova Bagaj Kuralları

El bagajı

Her yolcu maksimum 8 kg  ve 50 x 40 x 25 cm (azami 115 cm) el bagajı taşıyabilir. Bir ceket, şemsiye, çanta, kamera veya kitap gibi kişisel eşyalar da taşınabilir. Küçük çocuklarla seyahat ederken, bebek maması veya bebeğin kasesi de getirilebilir. Baston / koltuk değneklerine veya tekerlekli bir sandalyeye bağımlı olan yolcular da bu eşyaları kabinde taşıyabilir. Sıvılar maksimum 100 mililitre kapasiteli ayrı kaplarda saklanmalıdır. Maksimum izin verilen toplam miktar, kişi başına 1 litredir. Kaplar, şeffaf, yeniden kapanabilir bir plastik torba içine paketlenmelidir (izin verilen maksimum boyutlar: 20 x 20 cm).

Kargo bölümü bagaj

Air Moldova ile gerçekleştirilen uçuşlarda Busines ve Premium Ekonomi Sınıfında 23 kilogramlık 2 parça bagaj hakkınız bulunmaktadır. Ekonomi Sınıfında  ise sadece 1 adet 23 kg taşıyabilirsiniz. Ekonomi Basic Sınıfı yolcularına İstanbul ve Moskova seferleri dışında ücretsiz bagaj taşıyamazlar. Bebekler, 10 kg bagaj ve bebek arabası hakkına sahiptir. Air Moldova Kulüp üyeleri ayrıca her biri 23 kilogramlık bir bagaj taşıyabilir. Bagajın bir kısmı asla 23 kg’den ağır veya 158 cm’den daha büyük olmamalıdır (teneke kutular için 115 cm).

Diğer bagajlar
Uçağın yük alanına veya el bagajına yüklemek için uygun olmayan müzik aletleri, sanat eserleri, elektronik cihazlar vb. gibi kırılgan ve hacimli nesneler için ayrıca ücretli bir ilave koltuk satın almanız gereklidir. Bu durumda taşıyacağınız bagaj 75 kg’dan daha ağır olmamalıdır. Uçak modeline göre  diğer bagajlarının taşıma onayı değişmektedir.  Mevcut bagaj hakkı koşullarınız göz önüne alınarak 23 kg geçmeyecek spor ekipmanlarını ücretsiz taşıyabilirsiniz.

1 Kasım 2018 ile 30 Mart 2019 tarihleri arasında Air Moldova, yolculara standart bagaj normuna ek olarak 23 kg’a kadar kayak ekipmanlarını ücretsiz taşıma imkanı sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için (+373 22) 830 830 numaralı telefondan Air Moldova Çağrı Merkezi ile irtibata geçiniz.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Air Moldova Koltuk seçimi

Air Moldova havayollarının resmi web sitesinden bilet satın alırken koltuk tercihi yapmanızı isteyecektir. Eğer bu adımı atlarsanız check-in sırasında otomatik standart koltuk atanmaktadır. Koltuk seçmek isterseniz standart koltuklar için 10 Euro ücret ödemeniz gerekmektedir. Online olarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ön koltuklar ve acil çıkış koltuklarını online olarak satın alamazsınız. Fakat havalimanında acil çıkış koltukları için 30 euro, ön koltuklar için 40 euro ödeme yaparak bu koltuklarda uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ön koltuk ücreti sadece business sınıf uçuşarının olmadığı uçaklarda alınmaktadır.

Air Moldova Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Air Moldova Club Sadakat Programı

Havayolu’nun çok uçuş yapan yolcularına sunduğu sadakat programının adı Air Moldova Club’tır. Üyelik statüsü olarak 3 kademe bulunmaktadır. Basic (Temel) , Prestige ve Exclusive.  Basic üyelik’te sadece mil kazanırken Prestige ve Exclusive üyelikte ayrı avantajlar kazanılmaktadır.

Nasıl Prestige ve Exclusive üyesi olurum? Öncelikleri nedir?

Prestige üyelik için yılda en az 25.000 mil , Exclusive üyelik için en az 40.000 mil toplamanız gerekmektedir.

Üyelik Avantajları Prestige Exclusive
Check-in Öncelik Evet Evet
Mil toplama çarpanını artırma %25 daha fazla %50 daha fazla
Business sınıfa yükseltme Yılda 1 kez Yılda 2 kez
Bagaj hakkını artırma 1 parça 23kg/158 cm 2 parça 23kg/158 cm
Kişinev Havalimanı Business Lounge giriş Evet Evet
Koltuk seçme Evet Evet

Air Moldova Yiyecek, İçecek ve İkram

Air Moldova uçuşlarında iki sınıf bulunmaktadır: Business sınıfı ve Ekonomi sınıfı. Seçilen hizmet sınıflarına bakılmaksızın, Air Moldova’nın uçuşlarındaki tüm yolculara ücretsiz yiyecek ve içecek ikram hizmeti verilmektedir. Farklı menü alternatifleri için havayolu ile iletişime geçmelisiniz.

Air Moldova Uçak İçi Eğlence

Bütün yolculara her 2 ayda bir düzenlenene ve Air Moldova uçuş dergisi olan “Open Skies” verilmektedir. Tüm yolculara aperatif yemek imkanı verilmektedir.

Air Moldova Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Air Moldova uçuşlarında küçük dostlarınız ile belli kurallar çerçevesinde kabul edilmektedir. Kediler ve köpekler , yalnızca Air Moldova havayolu şirketinden önceden rezervasyon yaparak ve onay alarak ulaşım için kabul edilebilir. Büyük evcil hayvanlar, uçak kabininde taşınmasına izin verilmez. Küçükler ise 8 kg’ı geçmeyecek ve toplam boyut 115 cm (25 x 40 x 50) kafes içinde taşınmalıdır. Evcil hayvanların taşınması için 40 euro ücret uygulanır.

Taşınan evcil hayvanlarda tüm sorumluluk yolcuya aittir. Uçak biletinizi alırken evcil hayvanınız ile yolculuk yapacağınızı mutlaka bildiriniz.

Yerel kanunlar gereği Büyük Britanya, İrlanda, Portekiz ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere veya ülkelerden yapılan uçuşlarda evcil hayvan taşınmasına izin verilmez.

Air Moldova Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Business class yolcuları, Air Moldova’nın tarifeli sefer düzenlediği havalimanlarının lounge’larından yaralanabilirler. Havayolunun antlaşmalı olduğu lounge’ların ayrıntılı ve tam listesi aşagıda verilmiştir.

Şehir Havalimanı Bekleme salonu ismi
Kişinev Kişinev Uluslararası Havalimanı Business Lounge
Bükreş Otopeni Uluslararası Havalimanı Business Lounge
Frankfurt Frankfurt Uluslararası Havalimanı Business Lounge
Moskova Domodedovo Havalimanı Business Lounge
St Petersburg Pulkovo Havalimanı Business Lounge
İstanbul Atatürk Havalimanı Millenium Business Lounge
Kiev Borispol Havalimanı Aerosvit Business Lounge
Larnaka Larnaka Havalimanı VIP Lounge
Londra Gatwick Havalimanı Servisair Ashdown Lounge (Güney Terminal)
Madrid Barajas Havalimanı Lounge
Lizbon Lizbon Havalimanı Blue Lounge
Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı Aristotelis Onassis Lounge
Roma Leonardo Da Vinci Havalimanı Independent I Mosaici
Milan Malpensa Havalimanı Generic Airpot Lounge Sala Pergolesi
Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı Marconi Business Lounge
Verona Verona Havalimanı Valerio Catullo’ VIP Lounge
Air Moldova
IATA ICAO Çağrı Kodu
9U MLD AIR MOLDOVA

Kuruluş: 1993
Havalimanı Yeri:Moldova
Hubları: KIV
Sahibi: Devlete ait
Global Havacılık İttifakı: Bulunmamaktadır
Sık Uçuş Programı: Air Moldova Club
Şirket Sloganı: Born to fly

Uçak Sayısı: 7
Uçtuğu Destinasyon:  29
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 15.8
Uçak Tipi: Airbus, Embraer
Uçak Detayı: Airbus A319, Airbus A320, Airbus A321, Embraer 190

İletişim: bd. Dacia 80/2, Airport, 2026 Kişinev, Moldova
Telefon Numarası: +373 22 830 830
Fax: +373 22 526 009
E-mail: agency@airmoldova.md

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Air Moldova Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Bolonya → KişinevUÇUŞ ARA
2Paris → KişinevUÇUŞ ARA
3Moskova → KişinevUÇUŞ ARA
4Dublin → KişinevUÇUŞ ARA
5Düsseldorf → KişinevUÇUŞ ARA
6Roma → KişinevUÇUŞ ARA
7Frankfurt am Main → KişinevUÇUŞ ARA
8İstanbul → KişinevUÇUŞ ARA
9Kişinev → BolonyaUÇUŞ ARA
10Kişinev → ParisUÇUŞ ARA
11Kişinev → MoskovaUÇUŞ ARA
12Kişinev → RomaUÇUŞ ARA
13Kişinev → Frankfurt am MainUÇUŞ ARA
14Kişinev → İstanbulUÇUŞ ARA
15Kişinev → MilanoUÇUŞ ARA
16Kişinev → LondraUÇUŞ ARA
17Kişinev → Tel AvivUÇUŞ ARA
18Milano → KişinevUÇUŞ ARA
19Londra → KişinevUÇUŞ ARA
20Tel Aviv → KişinevUÇUŞ ARA