Air India

AIR INDIA HAKKINDA

 • Kuruluş: 1932
 • Havalimanı Yeri: Hindistan
 • Sahibi: Hindistan devleti
 • Uçuş Ağı: 89
 • Hedefler: 52 iç hat uçuş noktası ve 37 dış hat uçuş noktası
 • Global Havacılık İttifakı: Star Alliance
 • Sadakat Programı: Flying Returns
 • Uçak tipi: Airbus A319-100 / A320-200 / A320neo/ A321-200, Boeing 747-400 / 777-200LR / 777-300ER / 787-8
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 112
 • Uçak detayı: Airbus, Boeing

AIR INDIA UÇAK BİLETİ

Air India, Hindistan'ın milli bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. 1932 yılında Tata Airlines adı altında özel teşebbüs ile kurulmuştur. 1953 yılında kamulaştırılmıştır. Şirketin merkezi Mumbai'de bulunmakta olup Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı'nı hub olarak kullanmaktadır. Ayrıca Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanını ikinci hub'ı olarak kullanmaktadır. Air India,% 18.6 pazar payıyla Hindistan'ın en büyük uluslararası taşımacısıdır. 2014 yılında global havacılık ittifakı Star Aliiance'a üye olmuştur.

2017 Haziran ayında Hindistan hükümeti Air India'nın özelleştirilmesi için karar almıştır.

Air India Express ve Alliance Air havayoluna bağlı iştiraklerdir.

Havayolunun yurtiçinde uçmakta olduğu şehirler; Port Blair, Tirupati, Vijayawada, Visakhapatnam, Dibrugarh, Guwahati, Silchar, Gaya, Patna ,Chandigarh, Raipur, Goa, Ahmedabad, Jamnagar, Rajkot, Surat, Vadodara, Jammu, Leh, Srinagar, Ranchi, Bangalore, Mangalore, Kochi, Kozhikode, Thiruvananthapuram, Bhopal, Indore, Khajuraho, Aurangabad, Nagpur, Pune, Imphal, Aizawl, Dimapur, Bhubaneswar, Amritsar, Jaipur, Jodhpur, Udaipur, Chennai, Coimbatore, Madurai, Hyderabad, Agartala, Agra, Lucknow, Varanasi, Bagdogra ve Kolkata'dır.

Havayolu yurtdışında uçmakta olduğu ülkeler; Afganistan, Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Bangladeş, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya, Kuveyt, Maldivler, Myanmar, Nepal, Umman, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, İspanya, Sri Lanka, İsveç, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'dir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Adria AirwaysAsiana AirlinesHong Kong Airlines
Air AstanaAustrian AirlinesJapan Airlines
Air AustralBrussels AirlinesLufthansa
Air CanadaCroatia AirlinesSingapore Airlines
Air ChinaEgyptAirSriLankan Airlines
Air India ExpressEmiratesSwiss International Air Lines
Air MauritiusEthiopian AirlinesThai Airways
Air New ZealandEVA AirTürk Havayolları
Alliance AirFlybeUnited Airlines

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır.

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 48 saat öncesinde başlayıp 2 saat kala son bulmaktadır.

FLYING RETURNS SADAKAT PROGRAMI

Flying Returns, Air India'dan sadakat programı olarak yolcularına iyi indirimler ve hizmetler sunuyor. First ve Business Sınıf gibi daha yüksek sınıflara rezervasyon yaparak, daha fazla mil kazanma imkanı sunar, Flying returns hızlı bir şekilde mil kazanma imkanı sunar. Air India, uçakları haricinde Star alliance partnerlerinde de mil kazanabilirsiniz. Toplanan miller daha sonra upgrade veya ödül bilet ile değiştirilebilir, ayrıca talep üzerine diğer kişilere de transfer edilebilir. Bu, herhangi bir para biriminde ve ülkede mümkündür.

Mil toplarken avantajlar
Bonus programı, ödül uçuşlarını veya iyi servis almak için sık uçuş yapan yolcular tarafından kullanılır. Aynı zamanda, biletler online olarak satın alınabilir ve mil hesabı online olarak erişilebilir. Sık uçan yolcu programının üyeleri için, iç hatlarda check-in yerleri ​​bulunmaktadır, böylece hızlı check-in yapmak mümkündür. Buna ek olarak, bagaj ücretsizdir. Air India, codeshare anlası yaptığı havayolları  ve Flying Returns programındaki diğer ortaklarla mil kazanılabiliyor, örneğin ITC Welcomgroup otel zinciriyle ve taksi şirketi Mega Cabs ile işbirliği yapıyor. Bu, yolcuların geniş hizmet yelpazesinden ve avantajlardan faydalanmasını sağlar.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
Yolcu başına bir çantaya izin verilmektedir, bu çanta 8 kg'den daha ağır olmamalı ve 55 x 40 x 20 cm'den büyük olmamalıdır. Buna ek olarak, her bir yolcunun kabinde bir dizüstü bilgisayar çantası taşımasına izin verilir.

Kargo bölümü bagaj
Hindistan uçuşlarında First Class yolculara 40 kg bagaj taşıma izni verilir. Executive Business Class'ta yolcu başına 35 kg bagaj, Ekonomi sınıfta 25 kgbagaj taşıma hakkı vardır. 24 aya kadar olan bebeklerde 10 kg bagaj taşınabilir. Bununla birlikte, uluslararası uçuşlarda bagaj hakları iç hat uçuşlarından çok farklılık gösterebilir. Dolayısıyla, ilgili uçuşun kesin şartlarını öğrenmek için, seyahat etmeden önce havayolunun web sitesinde kontrol edilmelidir. Bagajın toplam boyutu 158 cm'yi geçmemelidir.  2 yaşından küçük çocuklar için 10 kg,  2 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için 23 kg'lık bir bagaj taşınabilir.

Diğer bagajlar
Diğer bagajların veya spor ekipmanlarının taşınması için ek ücret alınacaktır, ancak bu aşırı bagaj ücreti kadar yüksek değildir.  Golf, (su) kayak ve balıkçılık ekipmanları bagaj limitlerinde ücretsiz taşınabilir.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.