Air India Uçak Bileti

Air India

En uygun Air India uçak bileti fırsatları Tripuck'da

Air India Air India Hakkında

Air India, Hindistan’ın milli bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. 1932 yılında Tata Airlines adı altında özel teşebbüs ile kurulmuştur. 27 Temmuz 1946’da şirket Air India oldu. Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından 1948’de hükümet şirketin sermayesinin% 49’unu satın aldı ve uluslararası uçuşları düzenlemesine izin verdi. 8 Haziran 1948’de Air India, Cenevre ve Kahire üzerinden bir Mumbai-Londra uçuşu gerçekleştirdi. 1950’lerde şirket yeni uluslararası hatlar açtı: Hong Kong’a, Singapur’a, Sidney’e, Delhi’den Moskova’ya. 1953 yılında kamulaştırılmıştır.

1990 yılında Air India, çatışma sırasında Körfez ülkelerinde mahsur kalan Hint vatandaşlarının tahliyesini organize etti. Operasyon 15 Ağustos 1990’da başladı ve 59 gün sürdü. 1993 yılında, şirket Mumbai-Dar-es-Salaam-Durban-Johannesburg-Dar-es-Salaam-Mumbai hattını ve 1996 yılında Mumbai-Frankfurt-Chicago-Frankfurt-Mumbai hattını açtı. Ülkenin en büyük havayollarından biridir ve iç hat uçuşlarında liderdir. Hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Şirketin merkezi Mumbai’de bulunmakta olup Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı’nı hub olarak kullanmaktadır. Ayrıca Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanını ikinci hub’ı olarak kullanmaktadır. Air India,% 18.6 pazar payıyla Hindistan’ın en büyük uluslararası taşımacısıdır. 2014 yılında global havacılık ittifakı Star Alliance’a üye olmuştur.

Air India, uluslararası ve rekabetçi bir grubun gelecekteki vizyonlarını yerel geleneklerle birleştiriyor. Şirketin logosu, Hindistan bayrağında bulunan turuncu Konark çakralı kırmızı kuğu bu simbiyozu sunuyor. Sık uçan yolcu programı Flying Returns denir. Bununla, sadece Air India müşterileri değil, aynı zamanda diğer ortak havayolları yolcuları mil kazanabilir. Havayolu, eski saray pencerelerine benzeyen uçağın özel bir pencere tasarımı ile de bilinir.

2017 Haziran ayında Hindistan hükümeti Air India’nın özelleştirilmesi için karar almıştır.

Air India Express ve Alliance Air havayoluna bağlı iştiraklerdir.

Air India Merkez Havalimanı

Mumbai Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havaalanı (BOM / VABB)

İkincil Üsler
Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havaalanı (DEL / VIDP)

Air India Uçuş Sınıfları

Air India, diğer havayollarının güvendiği seyahat sınıflarına sahiptir. Ekonomi ve Business sınıfına ek olarak, First Class vardır. Bireysel sınıflar hizmetlerinde, yiyeceklerinde veya koltukların boyutlarında farklılık gösterir. Bazı Air India uçaklarında First Class yoktur (örn. Boeing 787-8). Bundan dolayı yolcular Ekonomi ve Business sınıfı arasından seçim yapar. Business Class, First Class ile karşılaştırılabilir, çünkü hizmet özellikle yoğundur.


Havayolunun yurtiçinde uçmakta olduğu şehirler; Port Blair, Tirupati, Vijayawada, Visakhapatnam, Dibrugarh, Guwahati, Silchar, Gaya, Patna ,Chandigarh, Raipur, Goa, Ahmedabad, Jamnagar, Rajkot, Surat, Vadodara, Jammu, Leh, Srinagar, Ranchi, Bangalore, Mangalore, Kochi, Kozhikode, Thiruvananthapuram, Bhopal, Indore, Khajuraho, Aurangabad, Nagpur, Pune, Imphal, Aizawl, Dimapur, Bhubaneswar, Amritsar, Jaipur, Jodhpur, Udaipur, Chennai, Coimbatore, Madurai, Hyderabad, Agartala, Agra, Lucknow, Varanasi, Bagdogra ve Kolkata’dır.

Havayolu yurtdışında uçmakta olduğu ülkeler; Afganistan, Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Bangladeş, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya, Kuveyt, Maldivler, Myanmar, Nepal, Umman, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, İspanya, Sri Lanka, İsveç, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Air Astana Ethiopian Airlines Myanmar Airways
Air Austral Eva Air Royal Brunei Airlines
Air Canada Fiji Airways Singapore Airlines
Air India Express Flybe Sri Lankan Airlines
Air Seychelles Hong Kong Airlines Ltd Swiss International Airlines
Avianca LOT – Polish Airlines Tap Portugal
Croatia Airlines Lufthansa Türk Hava Yolları
Egypt Air Lufthansa Cityline

Air India Check-in

Online Check-in

Air India yolcularının havayolunun web sitesinde web check-in seçeneği vardır. Bu check-in seçeneği Bahreyn, Dakka, Maskat, Melbourne ve Sidney havaalanlarından yapılan gezileri kapsamaz.

Online check-in nasıl yapılır?

Yolcular önce hangi verileri girmek istediklerini seçebilirler. Eldeki bilgilere bağlı olarak, elektronik bilet numarası, isim ve uçuş bilgileri, sık uçan yolcuların müşteri numarası veya kredi kartı numarası olabilir.

Tüm ilgili veriler girildikten sonra, sistem otomatik olarak uçuşunuza atar. Sizin için en konforlu yerde uçuşunuzun keyfini çıkarın. Online check-in yaparken tercih ettiğiniz koltuğu seçebilirsiniz. Koltuk atandıktan sonra tekrar değiştirilemez.

Bagaj teslimiyle ilgili önemli bilgiler

Kalkış gününde havaalanına zamanında varmak önemlidir. Gerekli tüm önlemleri almak için yeterli zaman olduğundan emin olmanın tek yolu budur. Örneğin, bu, bagajın bırakılması için geçerlidir.

Havaalanı kontuarından bagajınızı teslim edin. Uçuşunuzun sizsiz başlamaması için daha uzun bekleme süreleri olabileceğini unutmayın. Programınızı planlarken bunu dikkate alın.

Mobil biniş kartı

Mobil biniş kartı, rezerve edilen uçuşla ilgili tüm bilgileri içerir. Yolcu olarak, kartınızı her zaman istek üzerine gösterebilmeniz gerekir. Online check-in sırasında, online olarak oluşturulan biniş kartınızı yazdırmanız gerekmez. Gereksiz kağıt olmadan yapmak isterseniz, mobil biniş kartınızı akıllı telefonunuza kaydedebilir ve havaalanında gösterebilirsiniz.

Check-in başlama saati

Uçağın kalkışından 48 saat öncesinde başlayıp 2 saat kala son bulmaktadır.

Online check-in yapmak için aşagıdaki butona tıklayınız.

ONLINE CHECK-IN

Havalimanı Check-in

Havalimanında check-in yapmak için check-in kontuarının kapanma saatlerini Air India web sitesinden kontrol ediniz. Eğer zamanında havalimanında olmaz iseniz uçağa binemez ve satın almış uçak biletindeki tüm haklarınızı kaybetmiş olursunuz.

Air India Bagaj Kuralları

El bagajı

Yolcu başına bir çantaya izin verilmektedir, bu çanta 8 kg’den daha ağır olmamalı ve 55 x 40 x 20 cm’den büyük olmamalıdır. Buna ek olarak, her bir yolcunun kabinde bir dizüstü bilgisayar çantası taşımasına izin verilir.

Kargo bölümü bagaj

Hindistan uçuşlarında First Class yolculara 40 kg bagaj taşıma izni verilir. Executive Business Class’ta yolcu başına 35 kg bagaj, Ekonomi sınıfta 25 kgbagaj taşıma hakkı vardır. 24 aya kadar olan bebeklerde 10 kg bagaj taşınabilir. Bununla birlikte, uluslararası uçuşlarda bagaj hakları iç hat uçuşlarından çok farklılık gösterebilir. Dolayısıyla, ilgili uçuşun kesin şartlarını öğrenmek için, seyahat etmeden önce havayolunun web sitesinde kontrol edilmelidir. Bagajın toplam boyutu 158 cm’yi geçmemelidir.  2 yaşından küçük çocuklar için 10 kg,  2 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için 23 kg’lık bir bagaj taşınabilir.

Diğer bagajlar

Diğer bagajların veya spor ekipmanlarının taşınması için ek ücret alınacaktır, ancak bu aşırı bagaj ücreti kadar yüksek değildir. Golf, (su) kayak ve balıkçılık ekipmanları bagaj limitlerinde ücretsiz taşınabilir.

Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.

Air India Koltuk seçimi

Air India uçuşlarında koltuk rezervasyonları havayolu ofisinde veya telefon hattı üzerinden yapılabilir, ancak elbette rezervasyon işlemi sırasında veya check-in sırasında web sitesinde de yapılabilir. First ve Business Class yolcuları için koltuk seçimi ücretsizdir. Ekonomi müşterileri için koltuk seçimi iki kategoriye ayrılmıştır: uçağın arkasında ekstra ücret ödemeden seçilebilen koltuklar ve uçağın önünde hızlı binişe uygun olan ancak ekstra maliyete sahip koltuklar vardır. Fiyatlar rotaya ve rezervasyon yapılan tarife bağlıdır.

Air India Diz mesafesi

Daha fazla yolcu uçurarak maliyeti düşürmek isteyen havayollarında diz mesafesi özellikle uzun parkurlarda çok önemlidir. Ön koltuklar ve acil çıkış koltukları diz mesafesinin en fazla olduğu koltuklardır. Genel olarak ücretli satılmaktadır.

Flying Returns Sadakat Programı

Flying Returns, Air India’dan sadakat programı olarak yolcularına iyi indirimler ve hizmetler sunuyor. First ve Business Sınıf gibi daha yüksek sınıflara rezervasyon yaparak, daha fazla mil kazanma imkanı sunar, Flying returns hızlı bir şekilde mil kazanma imkanı sunar. Air India, uçakları haricinde Star alliance partnerlerinde de mil kazanabilirsiniz. Toplanan miller daha sonra upgrade veya ödül bilet ile değiştirilebilir, ayrıca talep üzerine diğer kişilere de transfer edilebilir. Bu, herhangi bir para biriminde ve ülkede mümkündür.

Mil toplarken avantajlar

Bonus programı, ödül uçuşlarını veya iyi servis almak için sık uçuş yapan yolcular tarafından kullanılır. Aynı zamanda, biletler online olarak satın alınabilir ve mil hesabı online olarak erişilebilir. Sık uçan yolcu programının üyeleri için, iç hatlarda check-in yerleri bulunmaktadır, böylece hızlı check-in yapmak mümkündür. Buna ek olarak, bagaj ücretsizdir. Air India, codeshare anlası yaptığı havayolları ve Flying Returns programındaki diğer ortaklarla mil kazanılabiliyor, örneğin ITC Welcomgroup otel zinciriyle ve taksi şirketi Mega Cabs ile işbirliği yapıyor. Bu, yolcuların geniş hizmet yelpazesinden ve avantajlardan faydalanmasını sağlar.

Air India Yiyecek, İçecek ve İkram

Air India tarafından gerçekleştirilen tüm uçuşlarda ücretsiz içecek ve yemek sunarlar. Doğanın armağanına, en eski medeniyetlere, zengin ve çeşitli kültürel mirasa, görkemli bir geçmişe sahip olmaktan gurur duyan bu ülkenin Hint mutfağından büyük mirasın devamını bekleyebilirsiniz.

Rakipsiz yiyecek çeşitlerine rağmen, tüm Hint yemeklerine özgü ve mistik bir şey vardır: hazırladığı saygı ve özen. Baharatların ve otların egzotik karışımları ve karmaşık hazırlama yöntemleri, bunların tümü aroma ve tatların yiyeceklerinize ve duyularınıza nüfuz etmesini sağlamak içindir. Yemek sadece güzel kokmakla kalmaz, aynı zamanda iştahınızı ve damak tadınızı da ateşler. Air India, sunduğu olanaklarla dünyanın hayranlığını ve tanınmasını kazanmak için sınırları aşan Hindistan’ın özünü deneyimlemenizi sağlar.

Ayrıca Asya Sebze Yemeği, Hindu Yemeği (Sebzesiz), Koşer Yemeği, Jain Yemeği, Vejetaryen Yemeği ve Müslüman Yemeği gibi Dini Yemekler de vardır. Sadece bu değil, aynı zamanda Hafif Yemek, Diyabetik Yemek, Meyve Tabağı, Glutensiz Yemek, Süt ürünleri ve yumurta harici et ürünlerinin hiçbirini tüketmeyen Vejeteryan Yemeği, Düşük Kalorili Yemek, Düşük Yağlı / Düşük Kolesterollü Yemek, Düşük Sodyum Yemek – laktoz Yemeği, Çiğ Sebze Yemeği, Deniz Ürünleri Yemeği ve Vejetaryen Doğu Yemeği gibi Tıbbi ve Diyet Yemekler de bulunmaktadır. Bu arada bebeği olan yolcular için ayrıca Bebek Yemekleri gibi bebek mamaları ve hamburger, balık parmakları, tavuk kanadı, patates kızartması, cips, pizza veya çikolata gibi çocuk mamaları da var. 2-12 yaş arası çocuklar için uygundur.

Air India Uçak İçi Eğlence

Air India uçuşlarında yolcular asla sıkılmaz. Müzik, dizi ve filmlerden oluşan eğlence dünyası buna katkıda bulunuyor. Yemek servisi de arzulanan bir şey bırakmıyor. Maksimum 60 dakika süren uçuşlarda atıştırmalıklar servis edilirken, yolcular daha uzun uçuşlarda tam yemek alırlar. İsteğe bağlı olarak vejetaryen yemekleri gibi özel yemekler de sunulmaktadır. Economy Class’ta koltuk aralığı 84 cm, Business Class’ta ise 188 cm’dir.

Air India Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Köpekler, kediler ve kuşlar gibi saldırgan olmayan küçük evcil hayvanlar, geçerli bir sağlık ve kuduz aşı sertifikası eşliğinde Air India’nın iç hat uçuşlarında kabinde veya kargo bölümünde riski sahibine ve operatörün gereksinimlerine bağlı olarak kabul edilecektir. Evcil hayvanlar, yumuşak havalandırmalı bir çantada / köpek kulübesinde belirtilen boyutta uygun şekilde taşınmalıdır (köpek kulübesi boyutu 18 “x 18” x 12 “yi geçemez). Kabin içi taşıma için kaplar dahil evcil hayvanların ağırlığı 5 kg’ı geçmemelidir / daha fazla ağırlık olursa kargo ambarında taşınacaktır.

Air India Lounge (Bekleme Salonu) Kullanımı

Özellikle business sınıf yolcuların vazgeçilmezi lounge’lar hangi olanakları sunuyor? Seyahatinize rahat bir başlangıç yapmak için Air India bekleme salonları hakkında detaylı bilgiyi burada bulacaksınız.

Air India
IATA ICAO Çağrı Kodu
AI AIC AIRINDIA

Kuruluş: 1932
Havalimanı Yeri:Hindistan
Hubları: DEL
Sahibi: Devlete ait
Global Havacılık İttifakı: Star Alliance
Sık Uçuş Programı: Flying Returns
Şirket Sloganı: Air India... Truly Indian

Uçak Sayısı: 126
Uçtuğu Destinasyon:  94
Uçaklarının Ortalama Yaşı: 8.5
Uçak Tipi: Airbus, Boeing
Uçak Detayı: Airbus A319-100, Airbus A320-200, Airbus A320neo, Airbus A321-200, Boeing 747-400, Boeing 777-200, Boeing 777-300, Boeing 787-8

İletişim: Air India Building, Narriman Point, Mumbai, Maharashtra, 400 021, Hindistan
Telefon Numarası: +91 22 26 26 5555, +91 22 25 81 8515
Fax: +91 22 02 48 97
E-mail: call.bom@airindia.in

Havayolu Web Sitesi ve Sosyal Ağlar

Havayolu Mobil Uygulama

Popüler Air India Uçak Biletleri

YerYönUçak Bileti Ara
1Bangalore → MumbaiUÇUŞ ARA
2Bangalore → Yeni DelhiUÇUŞ ARA
3Mumbai → BangaloreUÇUŞ ARA
4Mumbai → Yeni DelhiUÇUŞ ARA
5Mumbai → DubaiUÇUŞ ARA
6Mumbai → GoaUÇUŞ ARA
7Kalküta → Yeni DelhiUÇUŞ ARA
8Yeni Delhi → BangkokUÇUŞ ARA
9Yeni Delhi → BangaloreUÇUŞ ARA
10Yeni Delhi → MumbaiUÇUŞ ARA
11Yeni Delhi → KalkütaUÇUŞ ARA
12Yeni Delhi → DubaiUÇUŞ ARA
13Yeni Delhi → GoaUÇUŞ ARA
14Yeni Delhi → HaydarabadUÇUŞ ARA
15Yeni Delhi → ChennaiUÇUŞ ARA
16Dubai → MumbaiUÇUŞ ARA
17Dubai → Yeni DelhiUÇUŞ ARA
18Goa → MumbaiUÇUŞ ARA
19Haydarabad → Yeni DelhiUÇUŞ ARA
20Chennai → Yeni DelhiUÇUŞ ARA