air berlin

AIR BERLIN HAKKINDA

 • Kuruluş: 1978
 • Havalimanı Yeri: Almanya
 • Sahibi: Etihad Airways (%29,21), Esas Holding (% 12,02)
 • Uçuş Ağı: 52
 • Hedefler: Air Berlin'in yurt içi 18 noktasında, 50'den fazla Avrupa'nın tatil bölgelerini kapsayan uluslararası uçuş noktası
 • Global Havacılık İttifakı: Oneworld
 • Sadakat Programı: Topbonus
 • Uçak tipi: Airbus A319-100 / A320-200 / A321-200 / A330-200, Bombardier Dash 8 Q400
 • Uçaklarının ortalama yaşı: -
 • Uçak sayısı: 117
 • Uçak detayı: Airbus , De Havilland Canada

AIR BERLIN UÇAK BİLETİ

Taşımış olduğu yolcu sayısı göz önüne alındığında, Almanya'nın Lufthansa'dan sonra en büyük havayolu ve Avrupa'nın 7. büyük havayolu'dur. Merkezi Berlin'in bir ili olan Charlottenburg-Wilmersdorf'da bulunmaktadır. Berlin Tegel Havalimanı ve Düsseldorf Havalimanını hub olarak kullanmaktadır.

Belair ve Luftfahrtgesellschaft Walter Air Berlin'in bağlı kuruluşlarıdır.

15 Ağustos 2017'de Air Berlin iflasını açıklamış ama uçuşları Alman Hükümeti tarafından sağlanan bir kredi sayesinde devam etmektedir.

Almanya içinde uçmakta olduğu yurtiçi destinasyonlar; Köln / Bonn, Frankfurt, Hamburg, Karlsruhe / Baden-Baden, Münih, Nürnberg, Saarbrücken, Stuttgart ve Westerland'dir.

Yurtdışında uçamkta olduğu ülkeler ise; Kanada, Küba, Curaçao, Dominik, Meksika, ABD, İsrail, BAE, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polanya, İspanya, İsveç ve İsviçre'dir.

Havayolunun aşagıdaki havayolları ile ortak uçuş (codeshare) antlaşması bulunmaktadır.

Air SerbiaDarwin AirlineLufthansa
Air SeychellesEtihad AirwaysMeridiana
airBalticEurowingsNiki
AlitaliaFinnairPegasus 
Austrian AirlinesFlybeRoyal Jordanian
Bangkok AirwaysHainan AirlinesS7 Havayolları
British AirwaysIberiaSriLankan Airlines
Bulgaria AirJapan AirlinesSwiss International Air Lines
Czech AirlinesJet AirwaysVirgin Australia

ONLINE CHECK-IN

Havayolu online check-in hizmetini şirketin web sitesinde doğrudan sunmaktadır.

Check-in başlama saati
Uçağın kalkışından 24 saat öncesinde başlayıp 30 dakika kala son bulmaktadır.

TOPBONUS SADAKAT PROGRAMI

Sık uçuş yapan yolcular, bu Alman havayolu Air Berlin topbonus isimli sadakat programından yararlanabilir, avantajlarının yanısıra fiyatlarda indirim sağlamaktadır. Üye olanlarlara ilk etapta topbonus Klasik Kart verilecektir. Buna ek olarak, topbonus Card'ın dört farklı üyelik statüsü daha vardır. Klasik kartlar ücretsiz, ve Gümüş, Altın ve Platin kartları kilometreye bağlı olarak kazanılmaktadır. Servis kartı ücretlendirilir. Toplanan kilometreye bağlı olarak Business Class Upgrade yapılabilir.

Air Berlin Kart'ın gümüş, altın ve platin ekstra servisleri
Air Berlin topbonus Gümüş, Altın ve Platinum Kart sahipleri, uzun bekleme sürelerinin önüne geçilerek, karmaşık olmayan ve hızlı öncelikli binişin tadını çıkarıyorlar. Öncelikli check-in işlemi veya bir bagaj hakkı daha alma imkânı sunulmaktadır.

BAGAJ KURALLARI

El bagajı
El bagajının boyutları 55 cm x 40 cm x 23 cm'dir. Ağırlık maksimum 8 kg'dır (dizüstü bilgisayarla 10 kg). Buna ek olarak, bir dizüstü bilgisayar ya da çanta, 40 x 30 x 10 cm ebadını ve 2 kg ağırlığını aşmazsa da taşınabilir. JustFly, FlyDeal ve FlyClassic oranları yalnızca ücretsiz olarak taşınabilirken, FlyFLex tarifesi size 8 kg'lık toplam iki el bagajı yanınıza almanıza olanak sağlar.

Kargo bölümü bagaj
Kısa ve orta mesafeli uçuşlar için bir bagajın max. 23 kg ağırlık (JustFly tarifesi hariç); FlyFlex tarifesinde, 23 kg'lık ikinci bir bagaj parçası da taşınabilir. Bu, uzun mesafeli uçuşlar için de geçerlidir. Ekonomi Sınıfı Fly-Flex tarifesinde, her biri maks. 32 kg dahil edilmiştir bu Business sınıfının tarifelerinde de geçerlidir. 11 yaşa kadar olan çocukların 23 kg'lık ücretsiz bir bagaj getirmesine izin verilir. Bu, tüm hizmet sınıfları için geçerlidir. Ücretsiz bagaj limitleri, topbonus statüs kart sahibi olmanız halinde artar.

Diğer bagajlar
Spor gereçleri ve müzik aletleri gibi bagajlar ile ilgili olarak, önceden belirlenmiş  bagaj hakkı limitini aşmaması kaydıyla ücretsiz taşıyabilirsiniz. Kısa ve orta mesafeli güzergahlarda, spor ekipmanları 15 ila 140 avroya (veya kalkıştan en geç 30 saat önce kaydolurken 40 ila 165 avroya mal olur) ve uzun mesafeli uçuşlar için 100 avrodan ücret alınır.

Not: Koşullarda değişilik olma ihtimalinden dolayı Tripuck bilginin doğruluğunu garanti etmemektedir. Lütfen satın alma aşamasında bagaj bilgisini seyahat acentesinden ya da havayolu firmasından öğreniniz.