Ağva Kamp Alanları El Kitabı

Etrafındaki köylerde, kolları M. Ö 7.yüzyıla kadar uzanan bir tarihin izlerine rastlayabileceğiniz Şile’ye bağlı şirin bir semt olan Ağva, aynı zamanda Osmanlılar, Romalılar, Hititler ve Frigler olmak üzere pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Tarihin derinliklerinin ve doğanın büyüleyici güzelliğinin bir araya gelerek oluşturduğu bu büyüleyici ortamı keşfetmeniz için size Ağva’nın ücretli ve ücretsiz kamp alanlarından oluşan bir el kitabı hazırladık. Bu el kitabını okumaya başlamışsanız, yüzünüzü Karadeniz’e dönme zamanınız da gelmiş demektir.

ÜCRETSİZ KAMP YAPILABİLECEK YERLER

Kilimli Koyu Kamp Alanı

Ağva’nın uğrak yerlerinden biri olan Kilimli Koyu dendiğinde, ilk fark etmeniz gereken insanın içine güçlü bir içine yaşama sevinci dolmasına neden olan büyüleyici Karadeniz’in eşsiz doğa manzarasıdır. Ayrıca, burada yürüyüş yapmaya elverişli parkurların yanında, mangal sefası yapmak için kullanabileceğiniz alanları da kolaylıkla bulabilirsiniz. Tertemiz plajları ile Kilimli Koyu, yaz ayları başta olmak üzere tüm güzel havalarda hafta sonlarını değerlendirmek isteyen İstanbul halkının ilk aklına düşen yenilenme noktalarından biri olarak görülüyor. Ağva’nın merkezinden bir hayli uzak olan Kilimli Koyu’ndaki kamp alanında hem ücretli hem de ücretsiz çadır kampı yapabiliyorsunuz. Duş ve tuvaletlerden yararlanabildiğiniz kamp alanında, aynı zamanda restoran bölümünde ağzınıza layık yemekler yiyebiliyorsunuz. Üstelik koya yakın patika yolu takip ederek, kamp alanındaki ücretsiz çadır kurmanızın mümkün olabileceği sessizlik ve huzur dolu yerleri keşfedilebiliyorsunuz.

Kilimli Koyu civarında yürüyüş yapabileceğiniz parkurlarda, zihninizi meşgul eden pek çok soru kendiliğinden cevaplarını bulacaktır. Buna hiç kuşkunuz olmasın. Öte yandan, eşsiz gün batımı manzaralarında gelecek güzel günlere dair umut dolu hayaller kurabilir, bu renk cümbüşünde arkadaşlarınızı hayran bırakacak görkemli fotoğraflar çekebilirsiniz. Denizin dibinin taşlık olduğu Kilimli Koyu’nun berrak sularına kendinizi bıraktıkça, her anlamda size ağır gelen ve geleceğe yürümenizi engelleyen tüm yüklerinizden arındığınız duygusunu derinden hissedeceksiniz. Kilimli Koyu’nun sol tarafı genel olarak koyun ücretsiz alanlarına, sağ tarafı ise koyun ücretli alanlarına işaret ediyor. Koyun sağ tarafına yapılan girişlerde araçlar ve yayalar için giriş ücreti alınıyor. Bu nedenle, örneğin ücret alınmayan kamp yerinde konaklayabilir ve yalnızca duş ve tuvalet ihtiyaçlarınızı kampın ücretli alanında giderebilirsiniz.  Ancak, bu tür durumlarda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kamp alanına giderken yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz. Böylece, hafta sonu kaçamağınızın eziyete dönüşmesine de engel olabilirsiniz.

Kilimli Koyu’na ulaşabilmeniz için, öncelikle Ağva’nın merkezine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için, başlangıç noktası Üsküdar olan 139 A numaralı otobüsleri kullanarak Ağva’ya gelebiliyor ve buradan da Ağva merkeze taksi ile geçebiliyorsunuz. Eğer kendi aracınızla Ağva merkeze gelmeyi tercih ediyorsanız, o zaman da merkezden Kandıra-İzmir karayoluna çıkarak, yol boyunca Kilimli Koyu tabelasını takip edebiliyorsunuz.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Sizin de İstanbul’da yaşarken, şehrin keşmekeşinden bazen kafanız kazan gibi olmuyor mu? Böyle zamanlarda, kendinizi sakin ve dingin bir yere dar atma ihtiyacı duymuyor musunuz? Yani, bazı zamanlar siz de İstanbul’dan bir süreliğine uzaklaşmak ihtiyacı hissetmiyor musunuz? Öyleyse doğanızın çağrısına kulak kabartmak ve bu çağrıya kayıtsız kalamamak gibi kavramlar size pek de yabancı kavramlar değiller demektir.  Doğanın çağrısını duymuşsanız, artık şehirden uzaklaşma ve doğaya ya da başka bir deyişle kendinize yakınlaşma zamanınız gelmiş demektir. İşte size bu fırsatı sunabilecek yerlerden biri olan ve adını yakınındaki köyden alan Hacıllı Şelalesi, Ağva’da ücretsiz kamp yapabileceğiniz bir akarsu kenarı olarak dikkat çekiyor.  Kamp alanının çevresinde yer alan şelale ve onun yanından akan Kocadere’nin şırıltısı ile yeşilin tonlarını tıpkı bir elbise gibi giyinmiş olan orman kamp yapmak isteyen ziyaretçiler için oldukça uygun bir atmosfer oluşturuyor. Burada su şırıltısı, kuş sesi, yaprak hışırtısı gibi yalnızca doğanın avuçlarınıza bıraktığı seslerle kulaklarınızın pası siliniyor. Böylece, Hacıllı Şelalesi’nde kamp yaparak geçirdiğiniz bir hafta sonu şehrin tüm gürültülerini ardınızda bırakarak içinizdeki saf seslerle buluşmanın ne demek olduğunu çok iyi anlıyorsunuz.

İçinde şelalenin de yer aldığı ormanlık bölgeyi keşfetmeye kararlıysanız, patika yolların sizi ormanın derinliklerine doğru yolculuğa çıkaracağına emin olabilirsiniz. Yaptığınız yürüyüşler sizi yakındaki mağaraya kadar ulaştırabilir. Mağara deyip geçmeyin. Çünkü Platon da gerçeği ararken yolu bir mağaraya düşmemiş miydi? Derenin her iki yanı da oldukça düz ve gölgelik alanlar barındırdığından, bu alanlara rahatlıkla çadırımızı kurabilir ve kontrollü bir biçimde ateş yakabileceğiniz alanlarda mangal keyfinizi yaşayabilirsiniz. Öte yandan, kampta tuvalet, duş, çeşme ve duş gibi olanaklar olmadığı gibi, yiyecek ve içecek türü ihtiyaçlarınızı Hacıllı Köyü’ndeki bakkallardan edinmeniz ve köydeki odun ekmeği yapan fırınlara uğrayarak, bu ekmeğin mutlaka tadına bakmanız öneriliyor.

Hacıllı Köyü’ne gitmek için, iki farklı rota olduğunu söyleyebiliriz.  Bunlardan birinde, Şile’ye varmadan Avcıkoru Tabiat Parkı’nı geçebilir ve Üvezli yol ayrımından Ulupelit, Darlık ve Osmanköy noktalarını izleyerek köye ulaşabilirsiniz.  Diğerinde, Şile yönünde Ağva’ya doğru ilerleyebilir ve daha Ağva’ya gelmeden Yazımanayır noktasını geçerek Osmanköy tarafına sapabilirsiniz. Öte yandan, Hacıllı köyünün çıkışından itibaren şelaleye giden yolun toprak bir yol olduğunun ve bu toprak yolun giderek daraldığının da altını çizmek isteriz. Hal böyle olunca, özel araçla şelaleye gelecek olan kamp severlere araçlarını köy yerine bırakmalarını öneririz.

Kadırga Koyu Kamp Alanı

Ağva’nın merkezine hemen hemen 10 km mesafedeki derin bir vadide yer alan Kadırga Koyu, kampçılara vaat ettiği dinginlik ve doğa harikaları ile Kelebekler Vadisi’ne benzetiliyor. Yüksek tepelere ve yeşilin neredeyse her tonuna tanıklık edebileceğiniz bitki örtüsü ile Kadırga Koyu’ndan Karadeniz’i kuş bakışı görebiliyorsunuz. Kadırga Koyu’nun küçük, taş ve kumun bir arada olduğu sahilinde sizi 10 çadırın ancak sığabileceği bir alan karşılıyor.  Tertemiz denize baktığınızda ise adeta içinde irili ufaklı taşların olduğu dibi net bir biçimde görebiliyorsunuz.

Kadırga Koyu, tüm yerleşim yerlerine bir hayli uzak bir noktada olduğu için, özellikle yürüyüş parkurları doğanın bağrında kafa dinlemek isteyen kampçıların hayal dünyasında kendine geniş yer buluyor. Bu özelliklerinden ötürü, bu kamp alanı çocuklu ailelerden çok ateşin başında bol kahkahalı uzun sohbetler etmek, şarkılar söylemek ve şahane bir günün sonunda dalga seslerinin eşliğinde tatlı bir uykunun kollarına kendini bırakmak isteyen arkadaş grupları tarafından tercih ediliyor.

Kadırga Koyu civarında yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamanız için herhangi bir işletmeye denk gelmek gibi bir seçenek olmadığından ve dahası, yolunuzun üzerinde de bu anlamda herhangi bir yer bulunmadığından, Kadırga Koyu Kamp Alanı’nda kamp yapmaya niyetlendiğinizde zor durumda kalmamak için Ağva merkezde tüm ihtiyaçlarınızı temin ederek buraya gelmeniz öneriliyor. Ayrıca, kamp alanında tuvalet, elektrik ve duş gibi olanakların da olmadığını bilerek bu kamp alanını ziyaret etmeniz gerektiğini de belirtelim.

Son olarak, Ağva merkezden itibaren Kandıra-İzmit karayolu aracılığı ile Bucaklı Köyü yol ayrımından saparak ve kuzey yönünü takip ederek Kadırga Koyu’na ulaşabiliyorsunuz.

Şuayipli Köyü Plajı Kamp Alanı

Şile’nin Kurfallı bölgesinde yer alan ve Green Park Kamp Alanı’na neredeyse yürüme mesafesinde bulunan Şuayipli Köyü Plajı, Şile ve Ağva’nın özellikle yaz dönemlerinde hınca hınç dolu olan plajlarından çok farklı bir atmosfere sahip haliyle fark yaratarak, sakinlik arayışındaki kamp severleri can evlerinden vurma potansiyeli taşıyor. Ağva’nın merkezine iki adımlık mesafedeki kamp alanında uzanan deniz çok dalgalı olduğundan, iyi yüzme bilmeyenlere ve çocuklara pek de fazla önerilmiyor. Plajda yer alan tuvalet, duş ve soyunma kabinlerini kullanabildiğiniz gibi, yemek ve içmek ile ilgili gereksinimleriniz için girişi ücretli plajdaki büfeden yararlanabiliyorsunuz. Günübirlik geziler için ideal olan Şuayipli Köyü Plajı’nda çadırınızla ve karavanınızla da konaklayabiliyorsunuz.

Bir hafta sonu İstanbul’un gayya kuyusu gibi insanı girdabına alan stresinden uzaklaşmak ve bir yandan denizin tadını çıkarıp bir yandan da zihninizdeki tüm yükleri boşaltmak için kesenize uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz kamp yerlerinden biri olan Şuayipli Köyü Plajı’nı ölmeden önce keşfedilecekler listenize mutlaka dâhil etmenizi öneririz.

Şile’yi geçer geçmez Kabaköy yol ayrımına girerek ve doğruca Ağva yönünde ilerleyip Kurfallı’ya geldikten sonra sola dönerek çevresinde otopark alanı da bulunan Şuayipli Köyü Plajı ve Kamp Alanı’na rahatça ulaşabilirsiniz.

Karacaköy Plajı Kamp Alanı

Ağva merkeze 10 km kadar uzakta olan Karacaköy, pırıl pırıl denizi ve kartpostalları andıran doğa manzaraları ile sizi her açıdan yenileyecek olan hafta sonları kaçamaklarının bir numaralı adresidir. Karacaköy Plajı Kamp Alanı’na Şile ve Ağva hattını kullanarak ulaşmak oldukça kolaydır. Karacaköy Plajı’nın turkuaz rengi denizinin çevresindeki boy boy tepeler size selam çakarken, köyün merkezinden uzakta kalan plajda kendinizi sessizliğim gizli dilinin şifrelerini bulmaya adayabilirsiniz. Plaj hem çadırınıza ve karavanınıza ev sahipliği yapacak, hem de mütevazı büfesi ile yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacaktır. Siz plajın etrafında keyifle yürüyüşünüzü yaparken, arabanızı da güvenli bir biçimde plajın otoparkına koyabilirsiniz. Civardaki irili ufaklı tepelere tırmanarak doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz gibi, gördüğünüz manzaraları ve unutulmaz gün batımlarını da fotoğraflayabilir ve bu harikulade fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Karacaköy Köyü’ne Şile ve Ağva arasında kalan sahil yolu sayesinde çarçabuk ulaşabilirsiniz.  Eğer kendi özel aracınızı kullanacaksanız, Şile’yi geçtikten sonra Kabaköz yol ayrımına girebilir ve yol boyunca Akçakese, İmrenli gibi köyleri geçerek Karacaköy’e varabilirsiniz. Toplu taşıma hattı ile Karacaköy’e gelecek olanlar ise bu noktadan geçen Şile/Ağva İETT otobüslerini tercih edebilirler.

ÜCRETLİ KAMP YAPILABİLECEK YERLER

Green Park Kamp Alanı

Ağva’nın merkezi ile arasında epi topu 3 km mesafe bulunan Green Park Kamping’in ön cephesinde sizi mavinin en yoğun tonları ile eşsiz bir Karadeniz manzarası karşılıyor. Aynı zamanda, kampın bahçe alanı ve çevresinde yeşilin binbir tonunu giyinmiş ağaçlarıyla yeşili ve maviyi bir araya getirmeye muktedir bir yer olduğunu belirtmek gerekiyor. Kamp alanı, Kurfallı Plajı’na çok yakın bir mesafede oluşu ile de dikkat çekiyor. 3000 metre uzunluğundaki kumsalı ve 100 adet karavanı içine sığdırabilecek büyüklüğü ile bu kamp alanı, Türkiye’nin en büyük kamp alanları arasında kendine yer buluyor. Kamp alanı, kuzeyde yani İstanbul’un en rüzgârlı noktasında yer alıyor ve sıcak esen rüzgarla denizden gelen ılık esinti birleşerek kamp alanının rüzgarların dans ettiği tılsımlı bir atmosfer oluşturmasını sağlıyor. Bu dansa yaprak hışırtıları da eşlik ederken, eğer bir hamakta keyif yapıyorsanız kendinizi dünyanın en şanslı insanı olarak değerlendirebilirsiniz. Burada, İstanbul’un stresli ortamından çok uzak ve huzura çok yakın bir hayal ülkede olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük kamp alanlarından biri olduğu varsayılan bu kamp alanının geniş alanında bulunan bahçede, çok çeşitli ağaçların yanında gölgelik alanlar olduğunu da fark edebilirsiniz ve çadırlarınızı bu gölgelik alanlara kurabilirsiniz. Hatta kamp alanında her ağacın yanı başında sizi piknik masaları karşılayacaktır. Deyim yerindeyse, burada kamp yaptığınız süre boyunca ihtiyacınız olması muhtemel ne varsa tesis tarafından tüm bunların düşünülmüş olduğunu göreceksiniz. Ortak kullanım alanlarının her gün temizlendiği ve sezonun yoğun zamanlarında bile bu gerçeğin değişmediği sizin de gözünüzden kaçmayacaktır.

Bu kamp alanına, çadır kurmayı seven kampçılar ile karavanıyla konaklayan ziyaretçiler geliyorlar. Ek olarak, tesisin bungalov odalarında da kalınabiliyor. Bu tür bir konaklama, daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Şile plajlarına göre nispeten daha temiz olan ve tamamen kumla kaplı plajdan ve oldukça dalgalı, bu nedenle de çok iyi yüzme bilmeyenler için pek tekin olmayan denizden de ayrıca söz etmek gerekiyor. Gün ortasında, kumsala da çadır kurmaya izin verilebiliyor.

Green Park Kamping Kamp Alanı, şehir merkezine yaklaşık 110 km mesafede bir mekân olduğundan, bu mekâna ulaşmak için toplu taşımadan yararlanılabiliyor. Bunun için, Üsküdar’dan hareket eden 139A otobüsü kullanılabiliyor. Kendi araçları veya karavanlarıyla mekâna gelecek olanlar ise Ümraniye-Çekmeköy istikametini izleyerek yol üzerinde karşılaşacakları Şile tabelası aracılığı ile kamp alanına ulaşmayı başarabiliyorlar. Kamp alanı, Şuayipli Köyü’nü geçtikten 1 km sonra sol tarafta kalıyor.  Kamp alanında, araçlar otopark alanına bırakılabiliyor.

Kampta 24 saat sıcak su ve Internet hizmeti gibi hizmetlere erişmeniz mümkün olabildiği gibi, bungalov odalarda klima ve TV hizmeti de yer alıyor.  Öte yandan, çocukla özel oyun alanlarının bulunduğu kamp alanında neşeli vakitler geçirirlerken yetişkinler de plajdaki şezlong ve şemsiyeleri ve soyunma kabinlerini kullanarak plajın keyfini çıkarabiliyor, çocuklar gibi şen olabiliyorlar ve aynı zamanda, restoran ve kafeterya hizmetlerinin tüm nimetlerinden faydalanıyorlar. Kamp alanında, bulaşıkhane ve çamaşırhane, buzdolabı gibi temel ihtiyaçları gideren destekleyici unsurlar ve kampçıların araçlarının güvenliği için bir otopark alanı da bulunuyor.

2 kişilik bungalov çadırın 100 TL, 4 kişilik bungalov çadırın 200 TL olarak fiyatlandırıldığı kamp alanında, kendi çadırıyla gelenlerden 30 TL ve kendi karavanıyla gelenlerden 100 TL kadar bir ücret alınıyor. Bu arada, 2 kişilik bungalov oda ücreti 200 TL olarak belirlenirken, 3 kişilik bungalov oda için 250 TL ve 4 kişilik bungalov oda için 300 TL fiyatlandırma yapılmış. Kendi karavanıyla kamp alanına gelen kamp severler sezonluk 3000 TL, kendi çadırıyla gelen kamp severler ise sezonluk 2750 TL civarında bir ücret ödüyorlar. Piknik alanını kullanabilmek için gereken ücret hafta içi günlerde 10 TL ve hafta sonu günlerde 15 TL olarak belirlenmiş. Özellikle resmî tatillerde ve bayram tatillerinde, kamp alanında konaklama ücretleri de bir hayli değişiyor.

Seferoğulları Kamp Alanı

Green Park Kamping’e 300 metre mesafede bulunan ve sahilden bir nebze içeride kalan bu kamp alanı, Kurfallı Plajı’na neredeyse 5 dakikalık bir yürüme mesafesinden bize göz kırpıyor. Yerleşimin olmadığı, size doğanın göbeğinde olma hissini dibine kadar yaşatacak bu sessiz sedasız yerde şehrin tüm gürültülerinin ardınızda kalacağına kalıbımızı basabiliriz. Geriye yalnızca yemyeşil ağaçların bilgeliği ve bu bilgeliğin size fısıldadıkları kalacak. Şile-Ağva yolunun kenarında yer alan konumundan ötürü, yaz aylarında ve gündüz vakitlerinde kamp alanı fazla rahatsız edici boyutta olmasa da bir miktar araç gürültüsüne maruz kalabiliyor.  Akşam saatlerinde az sayıda aracın geçmeye başladığı kamp alanının civarı, böylelikle yeniden sessizliğin yaldızsız elbisesini üzerine giyiniyor.

Devasa olarak niteleyebileceğimiz 10.000 m2’lik bir alan üzerine kurulmuş olan kamp alanı, bu haliyle kampçılar kadar piknik yapmayı sevenler tarafından da   tercih ediliyor. Çocuğu olan aileler için de oldukça uygun bir kamp alanı olan Seferoğulları Kamp Alanı, pek çok insan için bir tür inziva noktası olarak kabul ediliyor ve adeta şehrin keşmekeşinden kaçış noktası olarak görülüyor. Kamp alanında çadır kurmak isteyen kamp tutkunları için çok miktarda ağaç ve gölgelik alan olduğundan, en yoğun sezonlarda bile kamp alanı tıkış tıkış bir hal almıyor. Araçların güvenliği için otopark alanı hizmetine ek olarak, karavanlar için ve kampçıların çadırları için ayrı yerlerde kamp yapmanın derin hazzını yaşamak mümkün olabiliyor. Aynı zamanda, çok kısa bir mesafe yürüyerek plaja inebiliyor ve sahilin tadını çıkarabiliyorsunuz. Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü alanda, ormanın içindeki patika yolları izleyerek hem bol oksijenle ciğerlerinizi genişletiyor hem de yeni keşiflerle ufkunuzun genişlediğini hissediyorsunuz.

Kamp alanındaki mutfakta kendi yemeğinizi pişirebiliyor ve artan yemekleri buzdolabında muhafaza edebiliyorsunuz. Bulaşıkhanede bulaşıklarınızı ve çamaşırhanede çamaşırlarınızı yıkayabiliyorsunuz. Buradaki bungalov odalarda klima ve TV ve 24 saat sıcak su hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz. Dahası, çocuklarınız oyun alanında iyi vakit geçirdiğinden siz de bir güzel dinlenebiliyorsunuz. Hatta tesiste bulunan mangallardan birini kiralayarak, mangal sefası dahi yapabiliyorsunuz. Ağva’nın merkezine 2,5 km mesafede olan kamp alanına Üsküdar’dan 139A numaralı İETT otobüsleri ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Kendi aracınızla kamp alanına varmak için, Çekmeköy yönünde ilerleyip Şile tabelalarını takip etmeniz gerekiyor.

Gelesun Kampland Kamp Alanı

Ağva sınırları içinde yer alan Kurfallı Köyü’ne oldukça yakın bir noktada bulunan Gelesun Kamp Alanı, çam ağaçları ile çevrili atmosferi ile fark yaratıyor. Geniş bir bahçesi olan kamp alanı, çadırları olan ziyaretçiler kadar karavan sahiplerine de kapılarını açarak onları köy hayatı ile kamp hayatını buluşturan özgün bir deneyime davet ediyor.  Kamp alanında, çadır ve karavan sahipleri için ortak kullanım için gereken mutfak, restoran, Internet hizmeti, 24 saat sıcak su, elektrik, otopark alanı, tuvalet gibi tüm hizmetler bulunuyor. Tesisin kendi geniş brandalı çadırlarında ise çift kişilik yatak, özel lavabo ve banyo gibi ayrıntılar öne çıkıyor. Kamp alanının en önemli özelliği etrafındaki çam ağaçları olduğundan, buradaki yüksek oksijen oranından deyim yerindeyse başınız dönüyor. Kamp alanındaki bahçede mangal keyfinizi rahatça yaşayabileceğiniz yerleri kolaylıkla fark edebiliyorsunuz. Üstelik piknik yapacağınız masalarda, çayınızı yudumlarken kuş cıvıltılarına kendinizi bırakarak yüklerinizden arınabiliyorsunuz. Kurfallı köyünün merkezinden Ağva’ya dolmuş kullanarak gidebiliyorsunuz ve merkeze geldiğinizde, buradaki Ağva Plajı’ndan denize girebiliyorsunuz.

Kamp alanına toplu taşıma araçlarından yararlanarak gitmek için ise Üsküdar-Şile/Ağva 139A numaralı otobüs hattını kullanabiliyor, Ağva’da indikten sonra buradan Kurfallı köyüne geçebiliyorsunuz. Kendi aracı ya da karavanı ile kamp alanına gelecek olanlar, Ümraniye-Çekmeköy istikametinde Şile’ye gelerek Ağva yönünde ilerliyor, bu şekilde Bozkoca ve Şuayipli köylerini geçerek Kurfallı köyüne ulaşabiliyor.  Kurfallı köyünde kamp alanını gösteren tabelalara dikkat kesilmek gerekiyor. Çadır ile konaklamanın 40 TL ve karavan ile konaklamanın 80 TL olduğu kamp alanında, günlük elektrik kullanımı 20 TL olarak ücretlendiriliyor. Ayrıca, kampta 7 yaş ve üzeri çocuklardan da mutlaka ek yatak ücreti alınıyor.

Woodyville Tree Houses and Cowboy City

Ağva’nın en yüksek noktalarından birinde ve çam ormanlarının arasında gizemli bir ülke gibi uzanan Woodyville ağaç evler kamp alanında, çadır ve karavan kampı yapılabildiği gibi tesisin hem otantik hem de insana huzur veren kendi ahşap bungalovlarında da kalınabiliyor. Karadeniz’i kuşbakışı görmenize olanak tanıyan bir konumda bulunan ve etrafı ağaçlarla çevrili Woodyville kamp alanındaki yan yana dizili ahşap bungalovlarda tek ve çift kişilik yataklar, klima, TV ünitesi, özel banyo ve lavabolar kampçılara konforu ve rahatlığı bir arada yaşatıyor. Öte yandan, kamp alanında çadırlar ve karavanlar için geniş ve düz bir alan da bulunuyor. Kampta ortak kullanım olarak nitelenebilecek tuvalet, duş, ısıtma ve soğutma sistemi, Internet, restoran, mutfak ve otopark, piknik masaları gibi hizmetlerin sürekliliğinin yanı sıra ortak kullanım alanlarının temizliğine de büyük bir özen gösteriliyor. Tesisin kendi restoranındaki leziz yemeklerin tadına bakabileceğiniz gibi, ortak kullanımlı mutfak alanında yemek konusundaki hünerlerinizi ortaya koyabiliyorsunuz.

Ağva merkezine 16 km uzaklıktaki Woodyville kamp alanına, Üsküdar’dan hareket eden 139A numaralı İETT otobüslerini kullanarak gidebilirsiniz. Kendi aracınızla kamp alanına gitmek gibi bir tercihiniz varsa, o zaman da Şileyi ardınızda bırakarak Ağva yönünde Kabakoz, Akçakese ve İmrenli köylerini geçip buradan sol yöne dönebiliyor ve sahil yönünde ilerleyerek kamp alanına varabiliyorsunuz. Bu sırada, yol üzerindeki tabelaları göz ardı etmeden ilerlemeniz ise özellikle öneriliyor.

Woodyville kamp alanına kendi karavanı ya da çadırıyla gelmeyi tercih edenler, kişi başına günlük 150 TL ücret öderken, karavan kiralama yöntemini tercih edenler günlük 250 TL konaklama ücreti ödemek durumunda kalıyorlar.

İstanbul Kamp

İstanbul Kamp, kamp ve aktiviteler için değerlendirilebilecek bir yer olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, burada çadır ile konaklamanın yanı sıra çeşitli aktivitelere katılım sağlayabilmek için günü birlik girişler de yapılıyor. Yaklaşık 400 kişilik kapasitesi olan şezlong, şemsiye ve soyunma kabinlerinin bulunduğu bir beach, VIP karavanlar, çadır kamp alanları, voleybol sahası, çeşitli atölye yerleri ve restoranıyla göz dolduran İstanbul Kamp bir yandan eğlendiren, bir yandan bilgilendiren etkinlikleri ile özellikle çocuklu ailelerin uygun bulduğu bir kamp alanı olarak değerlendiriliyor. Yaz mevsimi geldiğinde, İstanbul Kamp Alanı’nda İstanbul’un kalabalığından kaçarak doğaya saklanabilir ve orada bar anlamda nefesini tazeleyebilir, dağcılık eğitim parkuru gibi renkli etkinliklerle her anlamda stresten doğan yükünüzü hafifletebilirsiniz.

16 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan bu kamp alanında, çadırlarınızla ve karavanlarınızla konaklayabilir, ayrıca 15 adet bungalov aracılığı ile oda konaklaması da yapabilirsiniz. Çadır ve karavanıyla kamp yapanlar için tuvalet ve duş gibi ortak kullanımlı yerlere ek olarak mutfağı da kullanabilirsiniz.  Gün boyu sıcak su ve ücretsiz internet erişiminden faydalanabilir, bungalov odalardaki çift kişilik yataklarda iyi bir uyku çekmenin zevkine varabilir, özel banyoda rahatlatan bir banyo keyfi yaşayabilir, mutfakta kendinize çeşit çeşit yemekler yapabilir, televizyonda film seyredebilirsiniz.

Toplu taşıma yardımıyla Üsküdar’dan kalkan 139A Şile-Ağva otobüslerine bindiğinizde, Kabakoz Mahallesi durağında inerek ve buradan sahile yaklaşık 15 dakika boyunca yürüyerek kamp alanına ulaşabileceğiniz gibi, kendi aracınızla Şile’yi ve Çayırbaşı’nı geçtikten hemen sonra sol taraftaki Kabaköz yoluna saparak da kamp alanına varabilirsiniz.

Çadır konaklama ücretinin 45 TL ve karavan konaklama ücretinin 60 TL olarak belirlendiği kamp alanında, bungalov odalarda konaklama sezona göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle, kampçılara konaklama öncesi mutlaka rezervasyon yaptırmaları salık veriliyor.

AĞVA’NIN ÇEVRESİNDE BULUNAN KAMP ALANLARI

Sardala Koyu Kamp Alanı

Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen bir kamp aşığı olarak, kendinize sükunetle buluşacağınız bir yer arıyorsanız doğru adres kesinlikle Ağva merkeze 15 km mesafedeki ve Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Pınarlı Köyü sınırlarında yer alan Sardala Koyu Kamp Alanıdır denilebilir. Sarp kayalıkların arasına saklanmış olan ve göz alabildiğine yeşil bitki örtüsü ile sizi doğanın bağrına çağıran Sardala Koyu’nda, yaz aylarında bile çok fazla insanı bir arada görmeyeceğinize sizi temin ederiz. Kayalık bir bölgede olsa da bu koyda yüzebileceğiniz temiz ve aşırı derin olmayan noktalar bulmakta zorlanmayacaksınız.

Pınarlı Köyü’ne uzak oluşu sebebi ile gürültü namına hiçbir iz bulamayacağınız kuşun uçmadığı ve kervanın geçmediği bu koyda, yalnızca dalga sesleri ve kuş sesleri ile haşır neşir olacaksınız. Bu ücretsiz kamp alanında, aynı zamanda birbirinden şahane fotoğraflar çekebileceğiniz manzaralara tanıklık edecek ve gün batımının güzelliği karşısında duyduğunuz hayranlığı kimseden saklayamayacaksınız. Elbette, her güzelin bir kusuru vardır derler. Buranın da tek bir kusuru var. Civarda tuvalet, elektrik, çeşme, market ve restoran gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis olmadığından, koya gelmeden Şile ya da Ağva yolu üzerinden ya da Pınarlı Köyü’nün merkezinden yiyecek ve içeceklerinizi alırsanız kamp yaparken daha rahat edersiniz.

Sardala Koyu’na henüz toplu taşıma ile gidilemediğinin de altını çizmek isteriz. Karavanla bu bölgeye gitmenin ise coğrafi yapısından ötürü pek önerilmediğini belirtmeliyiz. Kamp alanına özel aracınızla ulaşmak için, Şile-Ağva istikametini takip ederek Pınarlı köyünü geçmeniz ve yaklaşık 2,5 km sonra yolun soluna dönmeniz gerekiyor. Bu yolun yalnızca 1 km kadarı asfalt iken, sonrasında yol toprak yol şeklinde devam ediyor. Bu nedenle, güvenlik açısından aracınızı koya en yakın noktaya park ederek yolun geri kalanına yaya devam etmelisiniz.

Dündar Koyu Kamp Alanı

Sardala Koyu’na benzer bir biçimde, Dündar Koyu Kamp Alanı da şehir hayatından kafası kazan gibi olan ve zihninin sakin sularına yelken açmak isteyen kişiler için birebirdir. Ağva’nın merkezine yaklaşık 13 km mesafede ve Kocaeli il sınırlarında yer alan bu ücretsiz kamp alanının etrafında irili ufaklı yükseklikte tepeler yer alıyor. Kamp alanındaki geniş ve düz alan çadır kurmak için ideal yapısıyla öne çıkıyor. Kamp alanının sahilinin de denizinin dibinin de taşlık olduğunu da söylemeliyiz. Öte yandan, deniz o kadar temiz ki dibinin taşlık oluşu adeta o kadar kusur kadı kızında da olur dedirtiyor. Gün ortası oldukça sakin olan deniz, akşam vakitlerinde birden dalgalanabiliyor. Hal böyle olunca, çadırınızı biraz daha iç kısımlara kurmanızın daha güvenli olacağını tahmin edersiniz. Sahilde, gün geceye dönerken yakacağınız ateşin başında kendinizi gecenin sırrına ve doyumsuz dost sohbetlerine bırakabilirsiniz. Çünkü sizde bilirsiniz ki, ortak bir tutkudan beslenen kamp arkadaşlıklarının tadı bir başkadır.

Dündar Koyu kamp Alanı’nda da tuvalet, elektrik, çeşme, market ve restoran gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanıza vesile olacak bir tesis bulmanız mümkün olmadığından, buraya gelmeden önce yol üzerinde rastlayacağınız büfe ve marketlerden alışverişinizi yapmış olarak kamp alanına gitmenizi öneririz. Kontrollü bir biçimde kamp ateşi yakabileceğiniz alanda, mangal da yakabileceğinizden mangal için gerekli malzemeleri yanınıza almayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Ateş yakmanızı kolaylaştıracak kuru odunları koyun çevresindeki alanlarda bulabilirsiniz.

Dündar Koyu’na Ağva üzerinden şöyle ulaşabilirsiniz: Ağva’yı geçtikten sonra Bucaklı ve Kadıköy köylerini geçecek ve Kocaeli il sınırına girecekseniz. Pınarlı Köyü’nün çıkışında bulunan ilk soldan devam ederek yaklaşık 2 km kadar ilerleyeceksiniz. Karşınıza küçük bir yerleşim yeri çıkacak. Sizde, buradan toprak yola sapacaksınız. Ancak, bu bozuk yolda özellikle altı alçak araç kullanan bir kampçı iseniz fazladan dikkat etmeniz ve arabanızı yavaş kullanmanız gerekecek.

Zeus Koyu Kamp Alanı

Çadır aracılığı ile kamp yapma olanağının oldukça kısıtlı olduğu Zeus Koyu’nda, kamp yapacak yer bulmak için yaz aylarında daha sabahın ilk ışıklarında yola düşmek kaçınılmaz oluyor. Sessizliğin anavatanı olarak niteleyebileceğimiz ve etrafı heybetli kayalarla çevrili bu ücretsiz bir biçimde kamp yapabileceğiniz bu kamp alanı, vakur bir duruşla sırtını yemyeşil bir tepeye yaslıyor. Sahilinin ince bir kumla örtüldüğü, denizinin renginin kıyıda neredeyse turkuaza çaldığı ve denizin dibinin tüm berraklığı ile görülebildiği kamp alanında kontrollü olarak ateş yakılabiliyor. Koyun çevresindeki kuru odun dalları bu amaçla kullanılabiliyor. Kamp alanında tuvalet, elektrik, çeşme, market ve restoran gibi gereksinimleriniz için yararlanabileceğiniz bir tesis bulunmuyor.  Bu nedenle, kamp yapmak için bu alanı tercih ettiyseniz haliyle yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmeniz öneriliyor. Çünkü bu alanda bu tür ihtiyaçlarınızı gidermeniz söz konusu olamıyor. Kamp alanının en büyülü zamanları ise hafta içlerine denk geliyor. Böylelikle, İstanbul’un gürültüsüne sırtınızı dönebiliyor ve o zaman da kalbinizin sesini çok daha derinden duyabiliyorsunuz.

Koya ulaşım, Pınarlı Köyü hattı kullanılarak yapılabiliyor. Bunun için, Dündar Koyu’na ulaşan köy yerini 400 metre kadar geçiyor ve sonra sola doğru sizi Zeus Koyu’na ulaştıracak toprak bir yol keşfediyorsunuz. Koya inen yol, araçlar için çok uygun bir yol sayılmaz.  Bu durumda, koya inen yol üzerindeki uygun bir noktada aracınızı park etmeniz ve geriye kalan yolu yürümeniz en sağlıklı yaklaşım olarak kabul ediliyor.

Sahilköy Kamp İstanbul

Ne denizden ne de ormandan vazgeçebilirim diyorsanız, demek ki siz de içinizde bir yerlerde denizin ve ormanın birbirinden kopamadığı bir atmosferde şehir hayatının kaosundan sıyrılmaya, doğayla ve kendinizle baş başa zaman geçirmeye dair yoğun bir istek taşıyorsunuz. Sahilköy Kamp Alanı, sunduğu konaklama hizmetleri ve etkinlikleri ile sizin tam da aradığınız yer olarak tarafınızdan keşfedilmeyi dört gözle bekliyor. Bu kamp alanında, kendi çadırınızla kamp yapabiliyorsunuz. Dahası, kendi çadırınız yoksa çadır da kiralayabiliyorsunuz. Tesiste bunlara ilaveten bungalov, taş, ahşap karavan ve hobbit tarzı evlerde düşler alemine yolculuk da yapabiliyorsunuz.  Yüksek bir noktadan Karadeniz manzarasına kollarınızı ve kalbinizi açmak isterseniz, eninde sonunda Sahilköy Kamp Alanı’nı ziyaret etmelisiniz.

Yalnızca bir kamp alanı olmayan, aynı zamanda günü birlik kaçamakların daimî adresi olarak da görülebilecek Sahil Kamp İstanbul, plajı, havuzu, piknik alanları, eşsiz kahvaltısı ve etkinlikleri ile her yaştan insana hitap edecek çeşitliliği bünyesinde barındırıyor. Günübirlik girişlerin 25 TL olarak belirlendiği tesiste, deniz manzarasına karşı kahvaltınızı edebilir, daha sonra tesisteki etkinliklerin bir parçası olabilir ya da havuz kenarında güneşlenerek kitap okuyabilir, hayal kurabilir, müzik dinleyebilirsiniz. Eğer fotoğraf makineniz yanınızdaysa, etrafı gezmeyi ve ormanın derinliklerine dalarak sıra dışı fotoğraf karelerinin peşine düşmeyi unutmayın. Böylesi bir macera, temiz orman havası ile birleştiğinde size unutulmaz bir anının kapılarını aralayacaktır. Sahilköy Kamp İstanbul, doğa özlemiyle yanıp tutuşan sırt çantalı gezginler ya da çocuklu aileler için ideal ve 24 saat hizmet veren bir tesistir. Bu tesiste 24 saat sıcak su, Internet, bulaşıkhane ve çamaşırhane, buzdolabı, otopark alanı gibi temel hizmetlere dair aradığınız her şeyi bulabilir, kişisel tüm ihtiyaçlarınızı tesisteki marketten karşılayabilirsiniz. Deniz kenarındaki restoranda keyifli bir akşam yemeği yiyebilir, etkinlikler aracılığı ile neşe dolu saatler geçirebilirsiniz. Olağanüstü güzel geçmiş bir günün sonunda da ödül olarak sıcak bir duş alabilir ve mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

Şile ilçe merkezine 35 km uzaklıktaki kamp alanına ulaşmak için şu güzergâhı takip edebilirsiniz: Şile’ye gelmeden 15 km kadar önce karşınıza Sofular tabelası çıkacak.  Sizde, buradan sola döneceksiniz. Sahilköy’ün içerisinden geçtikten 2 km sonra, tesisin tabelasını fark edeceksiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız, 19S otobüsleri ile kolayca tesise ulaşılabiliyor. Tesisin bir shuttle servisi olduğunu ve bu servisten yararlanmak için, 0530 849 86 75 numaralı telefonu önceden aramanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Günübirlik girişlerin 25 TL olduğu kamp alanında, kendi çadırıyla gelenler kişi başı 50 TL ödüyorlar. Bu ücret, kahvaltı ile birleşince 70 TL’ye kadar çıkabiliyor. Tesiste karavan park etmek için gereken ücret 2 kişi için 140 TL iken, çadır konaklama için 200 TL ücret ödemek gerekiyor. Denize nazır koza evler ile ormana bakan koza bungalov evlerin her ikisi de 250 TL olarak ücretlendirilmiş. Begonya ve hobbit evlerinde konaklamak 300 TL iken, açelya ve gardenya evlerinde 350 TL ücret ödenerek ve taş evlerde 500 TL ücret ödenerek konaklamak mümkün olabiliyor. Villa Gündoğdu ve Domalı ise 2 kişi için, 600 TL’lik bir ücret belirlemiş.

Ömerli Barajı Kamp Alanı

İstanbul’un merkez noktasına diğer kamp alanlarına nazaran daha yakın bir noktada yer alan ve kâşif ruhların kamp yapmak ve balık tutmak için değerlendirdiği Ömerli Barajı, her ne kadar suları çekilmeye başlasa da muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapmayın sürdürüyor. Çevresindeki çam ağaçları ile ziyaretçilerini selamlayan Ömerli Barajı Ücretsiz Kamp Alanı, ziyaretçilerine taze bir nefes armağan ederek onların bir nevi göğüs kafeslerini genişletiyor. Kıyı bölgelerin yer yer toprak ve çimlerle örtülmüş olduğu kamp alanında, gölün kenarında kurulacağınız bir kamp sandalyesinde sessizce oturarak ve göğe bakarak dinginliğin gücünü idrak edebiliyorsunuz. Ayrıca, kamp alanında kontrollü bir biçimde ateş ve mangal yakmanıza da izin veriliyor. Bu kamp alanını, İstanbul’a yakınlığından ötürü hafta sonu yapmayı planladığınız kamplar için tercih edebilirsiniz. Kamp alanında, olta balıkçılığına ek olarak yürüyüş yapabilir ve bisiklete binebilirsiniz. Göl çevresinde herhangi bir tesis bulunmadığından, kampta tuvalet, elektrik, çeşme ve duş gibi olanaklar olmadığının bilincinde olmanız, hatta yiyecek ve içeceklerinizi kamp alanına gelmeden önce temin etmeniz gerekiyor. Böylece, kamp alanında herhangi bir mağduriyete maruz kalmanın da önüne geçebilirsiniz.

Kamp alanına ulaşabilmek için, Çekmeköy istikametinde ilerleyerek Taşdelen bölgesinden Alemdağ-Şile yolunu takip ederek Ömerli’ye gelebilir ve tabelalar aracılığı ile kamp alanını bulabilirsiniz. Toplu taşımayı kullanacaksanız, Şile otobüslerine binip Ömerli’de inerek, buradan bir taksi aracılığı ile kamp alanına yakın bir noktaya varabilirsiniz.

Esenceli Köyü Kamp Alanı

Sessizliğin gizemli vatanı olan Esenceli Köyü, insanların henüz pek de keşfetmediği el değmemiş doğası ile Ömerli Barajı’na çok yakın bir konumda bulunuyor.  Çadır kurabileceğiniz çok geniş yerlerin yanı sıra, bol miktarda gölgelik alan da bu ücretsiz kamp alanında kamp severleri bekliyor. Köyün çevresinde ve baraja yakın olan yerlerde herhangi bir yerleşim yeri olmadığından, tuvalet, elektrik, çeşme ve duş gibi ihtiyaçlarınızı da karşılamanız söz konusu olamıyor. Bu nedenle, yiyecek ve içeceklerinizi de henüz kamp alanına gelmeden önce Esenceli Köyü’ndeki market veya bakkallardan edinmiş olmanız durumunda kamp alanında herhangi bir zorluk yaşamanızın önüne geçmiş oluyorsunuz.

Esenceli bölgesinden gelen çocuklu ailelerin, piknik yapmak için öncelikle baraj bölgesindeki çayırlık alanları tercih ettiğini bilmelisiniz.  Güzel bir havada, açık ve geniş bir alanda güneş içini ısıtırken piknik keyfi yapmayı kim istemez ki? Öyleyse bu bölgeye gelirken yanınıza alınacaklar listesine piknik malzemelerini de eklemeyi unutmayın. Balık tutmanın zihni nasıl dinlendirdiğini deneyimlemişseniz, bu listeye oltanızı ve balık tutmak ile ilgili diğer malzemelerinizi bile eklemeniz gerekebilir.

Esenceli Köyü’ne Kömürlük yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Şile istikametinde ilerleyip Avcıkoru Tabiat Parkı’na gelerek, bu noktada sağa sapabilir ve Kervansaray’a gelerek, bu sayede Esenceli Köyü’ne ulaşmamanızı sağlayacak olan tabelayı görebilirsiniz.

Darlık Barajı Kamp Alanı

Şile bölgesinde balık tutulabilen, yürüyüşler yapabileceğiniz ve çadır kampı için uygun bir yer arıyorsanız, size önerimiz ücret ödemeden yararlanabileceğiniz bir kamp alanı olan Darlık Barajı Kamp Alanı’dır. Çam ağaçları ile çevrelenmiş ve kuşların uçmadığı, kervanların geçmediği kamp alanı öylesine sessiz ki bu kamp alanında olduğunuz süre boyunca yalnızca sessizliğin kendine has dilinin ayrımına varmıyor, aynı zamanda sessizliğin içinde saklı sesleri de duymaya başlıyorsunuz.  İstanbul’un kalabalık ve gürültülü hali sizi bunalttığında ister hafta içleri ister hafta sonları bir günlüğüne bile olsa bu sessizlikte konaklayarak yeniden kendinize gelebilir ve özünüze dönebilirsiniz.

Göl çevresindeki düz alanlarda çadırınızı kurabilir, gölde levrek ya da turna balığı tutabilir, göl kenarında yakacağınız ateşte balıklarınızı pişirerek afiyetle yiyebilirsiniz.  Ardından, ormanın iç kısımlarına doğru keşif yürüyüşleri yapabilir, bu yürüyüş sırasında içinizde sizi daha da zenginleştiren bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ancak, buraya gelmeden önce tüm yiyecek ve içecek alışverişlerinizi yapmanızı en yakın köy olan Erenler Köyü’ndeki market, fırın ve kasap gibi yerlerden yapmanızı ve kamp alanında tuvalet, duş, çeşme ve elektrik gibi olanakların bulunmadığının bilincinde yola çıkmanızı öneririz.

Kamp alanına gelmek için Çekmeköy-Şile istikametini kullanabilir ve Avcıkoru Tabiat Parkı’nı geçtikten yaklaşık 400 metre sonra Üvezli tabelasını gördüğünüz anda sağa saparak doğruca Erenler Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Karakiraz Köyü Sabri Bey Kamp Alanı

Şile sırtlarında yemyeşil bir tepe üzerine kurulmuş olan Karakiraz Köyü, köy hayatına hasret ve bu hayatı deneyimlemek için yanıp tutuşan şehirliler için değerli bir keşif noktası olarak görülüyor. Köyün çevresinde çadır kampı yapabileceğiniz yeterli miktarda düzlük alan bulunuyor. Köyün yüksek rakımlı bir tepe üzerinde oluşu onun oksijen oranını da büyük ölçüde etkilediğinden köyün oldukça temiz bir havası ve etkileyici bir dağ manzarası var.

Köy yerinde ihtiyacınız olan yiyecek ve içecekler için bakkal ve fırın gibi yerleri elinizle koymuş gibi bulabiliyorsunuz. Bu köyle ilgili bilmeniz gereken bir başka gerçeği de belirtmeden geçemeyeceğiz. Bu köyde, hangi evin kapısını çalsanız sizi Tanrı misafiri olarak görüp içeriye buyur edeceklerdir. Dolayısı ile burada asla mağdur durumda kalmazsınız. Mutlaka size bir yardım eden bulunur. Gece, güvenli bir biçimde çadırınızda konaklayabilir ve gönül rahatlığı ile huzurlu bir uyku uyuyabilirsiniz.

İlçe merkezine yaklaşık 15 km mesafedeki Karakiraz Köyü’ne varmak için, Çekmeköy-Taşdelen istikametinde ilerleyip Nişantepe’yi geçerek Cumhuriyet Köyü yönünde ilerleyebilir ve İshaklı yol ayrımına girerek bu ücretsiz kamp alanına ulaşmayı başarabilirsiniz.

Bıçkıdere Köyü Kamp Alanı

Şile’ye bağlı ve dört köşesi yemyeşil ağaçlarla çevrili Bıçkıdere Köyü Kamp Alanı, çok sayıda yürüyüş yolları ve çadır için geniş düzlükleri ile kamp aşıklarını mutlu edecek pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Köye, Avcıkoru Tabiat Parkı’nı geçtikten sonraki ilk yol ayrımı aracılığı ile ulaşılabiliyor. Köy içerisinde yiyecek ve içecek türü ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal, fırın ve kasap türü yerleri kolayca bulabiliyorsunuz. Bu arada, tuvalet, elektrik ve çeşme gibi ihtiyaçlarınızı Bıçkıdere köyündeki cami veya kafeteryaları kullanarak giderebiliyorsunuz.

Bıçkıdere Köyü’nde kamp yaparken, İstanbul’dan çok da fazla uzaklaşmadan hem kamp hayatını hem de köy hayatını deneyimleme şansına erişiyorsunuz. Hafta sonu kaçamağı yapmış ve yenilenmiş bir halde evinize dönerken, bir de köylülerin sattığı yumurta ve peynirlerden de satın alabiliyorsunuz. Köy çevresinde, ücretsiz bir biçimde kamp yaptığınız süre zarfında sizi görkemli manzaralarla buluşturacak yollar keşfedeceğinize de emin olabilirsiniz. Bu yollarda, eliniz cebinize sokup temiz havada bol oksijenli yürüyüşler yapabilir ve böylece, yaratıcı zekanın izlerini sürebilirsiniz.

Sofular Plajı Kamp Alanı

İstanbul halkının yaz aylarında deyim yerindeyse hücum ettiği ücretsiz girilebilen Sofular Plajı, kumla kaplı sahili ve temiz deniziyle tanınıyor. Sofular Plajı, kampçılar tarafından çadır konaklaması için de tercih ediliyor. Bu bölgede ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki plaj yeri olduğunu belirtmek gerekiyor. Ücretli yere aracınızla girmek için 40 TL, duş ve tuvalet için ise 3 TL ödemelisiniz. Bu nedenle, olanaklardan yararlanmak istediğinizde ücretli plaj yerini kullanabilir ve gün sonunda ücretsiz alana geçerek çadır kampınızı burada sürdürebilirsiniz.  Aracınızla plaja yakın bir yerden geliyorsanız, park yeri hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte, yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınız için plaj çevresindeki büfeleri kullanmalısınız. Tuvalet, elektrik ve çeşme gibi ihtiyaçlarınızı da plaja yakın işletmeleri kullanarak karşılayabilirsiniz.

Şile ilçe merkezine 15 km ve araba ile yaklaşık 20 dakikalık bir sürüş mesafesinde bulunan kamp alanına ulaşmak için, aracınızla Şile istikametinde ilerleyebilir ve Sofular Köyü yol ayrımından sola dönüp köy merkezinden geçerek yaklaşık 500 metre sonra hedefinizdeki plaja vardığınızı görebilirsiniz.

Akçakese Kamp Alanı

Sahile yalnızca birkaç adım mesafede bulunan Şile’nin Akçakese bölgesi, ücretli ve ücretsiz plajıyla yaz aylarında pek çok İstanbullunun bir numaralı uğrak yeri olarak biliniyor. Akçakese’deki halk plajı, upuzun sahil şeridi ile dikkatlerden kaçmıyor. Sahil bölgesi aynı zamanda ince kumuyla da tanınıyor. Tertemiz denizinin çok derin olduğu söylenemez. Yaz aylarında denizin tadını çıkarmak isteyen Şile halkı ve İstanbul’un diğer ilçelerinden gelen halk burada buluşarak kaynaşıyor. Akçakese’de ücretsiz plaj yerinde ya da köy çevresinde doğa ile koyun koyuna ücretsiz kamplar yapılabiliyor.  Kıyıdan daha içeride olan bölgeler ise çadır kampı yapabilmek için yeterli miktarda düzlük ve gölgelik alan barındırıyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için hiç endişelenmeniz gerekmiyor. Çünkü bunun için Akçakese köyünde bakkal, fırın, kasap ve gözleme evi gibi yerler bulmakta zorlanmıyorsunuz. Tuvalet, elektrik ve çeşme gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak amacı ile Akçakese köyündeki cami ya da kafeteryalardan da yardım isteyebiliyorsunuz. Deniz sefasının ardından, etrafta biraz dolaşıp keşif yapmak istediğinizde ise bu ücretsiz kamp alanında yer alan ve sizi doğanın tılsımlı yüzü ile tanıştıracak yürüyüş parkurlarının farkına varabilirsiniz.

Akçakese Köyü’ne Şile üzerinden Ağva istikametine ilerleyerek varabilirsiniz. Bunun için aracınızla Ümraniye-Çekmeköy istikametini takip ederek Şile’ye vardıktan sonra, buradan Ağva yönünde ilerleyebilir ve Çayırbaşı’nı geçip Kabakoz yoluna saparak Akçakese köyüne ulaşmayı deneyimleyebilirsiniz.

Kabakoz Kamp Alanı

Şile’nin hemen yanı başında yer alan ve Atatürk Ormanı ile neredeyse dip dibe Kabakoz Köyü, sahile yürüme mesafesindeki konumu ile ziyaretçilerine doğa ve deniz manzarasının en şahane hallerini sunmayı vaat ediyor. Köy, Şile’nin kalabalığından uzakta eşsiz doğası, denize yakınlığı ve görkemli manzaralarıyla kâşif ruhlar için adeta bir cazibe merkezini andırıyor. Bu bölgede, ücret ödemeden bir yandan ipincecik kumla kaplı sahilden berrak bir denize kulaç atabiliyor, bir yandan da kamp yapabiliyorsunuz. Bu noktada, etrafı yosun tutmuş farklı büyüklükte kayalar ve yemyeşil ağaçlarla çevrili alanda kamp yaptığınız süre boyunca yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı Kabakoz köyünde bulunan market, bakkal, fırın ve kasap türü yerlerden edinebileceğinizi önemle hatırlatmak isteriz. Zaten, sahil ile köy merkezinin arasında yaklaşık 5 dakikalık bir mesafe olduğundan, bunu yapmak sizin için hiç de zor olmayacaktır. Tuvalet, elektrik ve çeşme gibi ihtiyaçlarınız için ise Kabakoz köyündeki cami veya kafeteryalardan ve Kabakoz Köyü Plajı’ndaki işletmelerden faydalanabilirsiniz. Olur da deniz yerine orman sizi çağırırsa, o zaman da Atatürk Ormanı’nda yürüyüşe çıkabilir ve tertemiz havayı ciğerlerinize doldurarak özgürlüğün ve genişliğin anlamını derinden kavrayabilirsiniz.

Şile ilçe merkezine 2 km mesafede bulunan Kabakoz Köyü’ne, Ümraniye-Çekmeköy istikametini kullanarak doğrudan Şile’ye gelip, buradan tabelaları izlemeyi sürdürerek ulaşmanız mümkündür.

Kayıp Ada Kamp Alanı

Şile’nin suskun ve nazlı bir güzeli andıran koylarından biri olan Kayıp Ada, Atatürk Ormanı’nı da içine alarak yeşilin ve mavinin muhteşem ve dengeli uyumuna hizmet ediyor.  Kamp alanının yer aldığı sahil bölgesinde, temiz ve dalgasız, sakin denizde çocuklar da korkusuzca yüzebiliyor. Uyarı şeritleri sayesinde, çocukları denizde güvenli bir biçimde oyun oynarken annelerin ve babaların içlerine de su serpiliyor. Ücret ödeyerek çadır kampı yapmak için, bu sahil bölgesi ve kıyıdaki tepeler kullanılıyor. 2 kişilik çadır konaklama 50 TL, 4 kişi ve üzeri çadır konaklama ise 100 TL olarak ücretlendirilmiş. Günübirlik giriş ise kişi başı 20 TL olarak fiyatlandırılıyor. Sahilde ücret ödeyerek yararlanabilen kamp hizmetinden başka tuvalet, elektrik, duş ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamanız için bir de tesis olduğunu ekleyelim. Plajda şezlong, şemsiye, soyunma kabinleri hizmetleri aracılığı ile konforunuz sağlanırken, otopark kısmına da güvenle araçlarınızı bırakabiliyorsunuz. Kampa alanına giden toprak yolun hayli bozuk ve altı alçak bir aracı fazlasıyla zorlayacak bir yol olduğunu unutmadan kamp alanına doğru altı yüksek bir araçla yola çıkmak bir hayli akıllıca olacaktır. Şile’nin merkezindeki Eski Kabakoz Caddesi yolunu takip ederek Atatürk Ormanı’na doğru ilerleyebilir ve bu noktadan yapacağınız giriş işe yol üzerindeki kamp alanına rahatça varabilirsiniz.

Alacalı Kamp ve Pansiyon

Şile’nin Alacalı Köyü mevkiinde bulunan Alacalı Kamp ve Alanı ve Pansiyon ya da bilinen adı ile Kamping 61, geniş bahçesinde çadır, karavan ve bungalov konaklamalarına olanak tanıyor ve bu konaklama biçimlerini tercih eden misafirlerini ağırlıyor. Ağaçlarla kaplı bu bölgede, doğanın sessizliğinin içinde bir tür inziva deneyimi yaşayarak kendinizi zihnen ve ruhen tazeleyebiliyorsunuz. Şile ilçe merkezine 18 km mesafedeki konumu ile söz konusu kamp alanına, Sofular Köyü yolu üzerinde yer alan sahil yolunu takip ederek ulaşabiliyorsunuz. Çocuklu ailelerin adeta rüyalarını süsleyen Alacalı Kamp Alanı’nda, çadır ve karavan konaklaması yapan ziyaretçilerin kullandığı, 24 saat boyunca güvenliğin sağlandığı ortak alanlara ilave olarak mutfak ve buzdolabı gibi olanaklar ve bunlardan başka elektrik, duş, çeşme, Internet ve otopark alanı gibi hizmetler olduğunu da belirtmeliyiz.

Kamp alanının hayli yakınındaki Alacalı Plajı’na birkaç dakikalık yürüme sonrası çabucak ulaşılabiliyor. Denizin keyfini olabildiğince çıkardıktan sonra, sahildeki lokantalarda leziz yemekler yiyebiliyorsunuz. Üstelik kamp alanında kontrollü olmak kaydıyla kendi mangalınız da yakabiliyorsunuz.  Ayrıca, tesisin yakınında ve yol üzerindeki marketten de alışveriş yapabiliyor ve ihtiyaçlarınızı bu şekilde giderebiliyorsunuz. Çadır konaklama ücretinin 40 TL, karavan konaklama ücretinin 70 TL ve bungalov konaklama ücretinin 150 TL olarak belirlendiği bu ücretli kamp alanındaki yürüyüş parkurlarının tadını çıkarmayı da yapılacaklar listenize eklemenizi ve göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.