Afrika yeryüzündeki cennet

Herkese merhaba, bu yazımızdaki cennet bölgemiz Afrika. Afrika tek bir yer ile sınırlanmayacak, tek bir yazıda anlatılmayacak kadar zengin bir çeşitliliğe sahip. Bu sebeple yazımızda, Afrika’nın mutlaka görülmesi gerektiğine inandığımız yerlerine dair içerikler bulacaksınız.

Türkiye’nin iki katından daha büyük olan bu bölgenin hayvansal ve bitkisel yönden çeşitliliğini duymuşsunuzdur. Aslanlar, maymunlar, zürafalar, adını daha önce duymadığınız canlılar… Kuru ya da sulak topraklarda yaşayan, bir sürü rengarenk bitki örtüsü size hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim kazandıracak.

Afrika’nın yerlilerinin büyük bir bölümü Hıristiyan iken, kuzey kesimlerine doğru Müslümanlık ve şeriat hükümleri kendini gösterir. Bağımsızlık mücadelesi zamanında çok yara alan bu bölgede iç savaş yer yer sürmekte.

Afrika’nın pek çok adası bulunuyor. Bu kıtayı gezerken, adalarını da mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Yanınızda rehberiniz olmadan, kendi başınıza gezintiler yapmak hem kaybolmanıza yol açabilir hem de hiç güvenli değil.

Afrika gezinizin ilk durağı büyük ihtimalle Sudan olacaktır. Sudan’daki pazaryerleri, esnafın tarzı, yerleşim bölgeleri sizlere “ne kadar geri kalmış topraklar” dedirtecektir. Bunun sebebi Sudan’ın birçok siyasi ve politik kuralla sınırlandırılması.

Biraz merkezden uzaklaşıp çöllere doğru yöneldiğinizde, Namibya bölgesine doğru yapacağınız tren yolculuğunda, yanınızdan koşarak size eşlik eden birçok canlıyı görmeniz mümkün.

Bölge yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından çok zengin. Dünyanın en zengin elmas yatakları da Namibya bölgesinde bulunuyor. Ayrıca Grand Kanyon ve Fish River Kanyonu sizleri adeta büyülüyor.

Cape bölgesinde giderseniz Ümit Burnu’na mutlaka uğramalısınız. Hint ve Atlas Okyanusu’nun kesiştiği yerde mutlaka bir fotoğrafınız olmalı.

Geleneklerine bağlı kabileleri görmek istiyorsanız, Lesotho’ya mutlaka gitmelisiniz. Burada Afrika yerlilerini görebilirsiniz.

Afrika’nın birçok yerinde safari yapma şansı bulursunuz. Önerimiz Kruger Park’taki safari bölgesi. Johannesburg, Afrika’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri. Bu bölgedeki botanik bahçeleri sizleri kendinizden geçirecek…

Afrika anlata anlata, yaza yaza bitirilemeyecek bir bölge. Eminiz henüz gitmemiş okurlarımız da Afrika hakkında genel bir fikre sahip; biz sadece gidip görülmeye değecek yerlerin bir listesini yaptık. Umarız seyahatiniz keyifli geçer. Tripuck ile en uygun bilet seçeneğini bulmadan asla tatilinizi planlamayın.